Profesjonalne pompy próżniowe do igłofiltrów.

Pompy

Realizacja prac związanych z osuszaniem terenów podmokłych, czy też z czasowym obniżaniem poziomu wody gruntowej, wymaga zastosowania odpowiednich rozwiązań technologicznych. W tym zakresie najczęściej wykorzystywaną technologią jest odwadnianie z zastosowaniem igłofiltrów. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie w wielu przypadkach. Przede wszystkim jednak trzeba tutaj zwrócić uwagę na kwestie związane z technologią tego typu realizacji. Jednym z ważniejszych aspektów będzie skuteczna ewakuacja powietrza z całej instalacji, co zapewniać będzie sprawną i długotrwałą, bezawaryjną pracę całego systemu. Warto tutaj więc zwrócić szczególna uwagę na kwestię zastosowania dodatkowych pomp próżniowych w agregatach pompowych przeznaczonych do realizacji tego typu prac.

W jakim celu stosowane są pompy próżniowe do igłofiltrów?

Przede wszystkim chodzi tutaj o to, iż w trakcie zasysania wody gruntowej, siłą rzeczy do całej instalacji przedostają się spore ilości powietrza, którego należy się pozbyć przed przetłoczeniem medium na bezpieczną odległość. Chodzi tutaj głównie o to, aby uniknąć zapowietrzenia pompy tłoczącej. Oczywiście niewielkie ilość powietrza nie zapowietrzą pompy, jednakże obniżą znacznie wydajność pracy całego zestawu. Bardzo ważną kwestią będzie tutaj także wydajność ewakuacji powietrza. Najczęściej spotykane są pompy próżniowe membranowe, oraz łopatkowe olejowe i bezolejowe. Różnią się one między są wydajnością, która plasuje się w przedziale 25-150 m3/godz. warto tutaj zwrócić uwagę na głosy wielu specjalistów, którzy twierdzą, iż nie zawsze najlepszym rozwiązaniem będzie maksymalny poziom wydajności pompy próżniowej. Według ich badań, okazuje się, iż przy gruntach drobnoziarnistych, przy pyłach czy też przy kurzawce, zbyt intensywna ewakuacja powietrza, może prowadzić do zatykania się igłofiltrów. Warto więc o takich kwestiach pamiętać, aby nie ustawiać maksymalnego, możliwego do osiągnięcia poziomu ewakuacji powietrza z systemu, tylko dopasować go optymalnie do rodzaju gruntu, w jakim ma miejsce realizacja.

Typy agregatów z pompami próżniowymi.

W większości przypadków okazuje się, iż pompy próżniowe do igłofiltrów zapewniający ewakuację powietrza na poziomie 25 m3/godz. to zupełnie wystarczająco moc. Wobec czego też, nie zawsze warto szukać jednostek mocniejszych. Oczywiście warto zwrócić uwagę na samą instalację. Najlepszym rozwiązaniem w przypadku instalacji składającej się z 50 igłofiltrów, będzie pompa próżniowa o wydajności ewakuacji na poziomie 50-60 m3/godz. Aczkolwiek tak jak już o tym wspomnieliśmy, często może się okazać, iż mniejsza wydajność jest także wystarczająca w tym zakresie.

Podkreślić tutaj trzeba iż możliwe jest także ewakuowanie powietrza z instalacji bez zastosowania pompy próżniowej. Możliwe jest to jednak jedynie w przypadku niektórych agregatów pompowych. Jest to na przykład do spotkania w przypadku holenderskich pomp tłokowych, gdzie ewakuację powietrza zapewnia ruch tłoka w cylindrze. Znaleźć można także inne rozwiązanie, stosowane w pompach polskiej produkcji, klasycznych już agregatach AJ 81. tutaj zamiast pompy próżniowej zastosowany jest specjalny inżektor, zapewniający sprawną ewakuację powietrza.