Nowoczesny dom jednorodzinny i jego budowa.

Instalacje wodne

Budując nowy dom jednorodzinny, należy obecnie zwrócić szczególną uwagę na kwestie, które kiedyś były zupełnie pomijane. Mówimy tutaj oczywiście o ekonomii utrzymania budynku, oraz jego wpływie na ekologię i otaczające nas środowiska. W latach ubiegłych, były to kwestie zupełnie nieistotne. W każdym domu montowany był piec węglowy i czy spalił 5 czy 10 ton węgla, nikt się tym nie przejmował. Obecnie jednak już wiemy, iż spalanie węgla emituje ogromne ilości dwutlenku węgla, który ma zabójczy wpływ na atmosferę naszej planety. Przyczynia się do zatrzymywania ogromnych ilości ciepła, a to prowadzi do nieuchronnego ocieplania się klimatu. Warto tutaj więc przemyśleć swoje podejście, i budując nowy dom, jednak zrezygnować z pieców węglowych, a wykorzystać na przykład nowoczesne pompy ciepła.

Nowoczesne pompy ciepła do ogrzewania budynków mieszkalnych.

Jak już wspomnieliśmy, nowoczesne pompy ciepła Wadowice to przede wszystkim o wiele bardziej ekologiczne rozwiązanie w zakresie ogrzewania naszych domów, niż stosowane dotychczas kotły węglowe. Do wyboru mamy dwa modele pomp ciepła, przy każdy będzie sprawdzać się w innych warunkach.

  • Gruntowe pompy ciepła – wymagają wykonania niezbędnych odwiertów, aby wprowadzić rury z czynnikiem grzewczym do gruntu na odpowiednią głębokość. Nie w każdym ternie będzie to możliwe. Czasami zamiast odwiertów głębinowych, układane są rury poziome na głębokości powyżej jednego metra. Dzięki temu można uzyskać utrzymanie stałej temperatury, gdyż ta, na poziomie jednego metra będzie stabilna i zawsze utrzymana powyżej zera. Pozwala to na lepsze wyliczenie parametrów pracy, gdyż mamy stałe warunki pracy pompy ciepła.
  • Powietrzne pompy ciepła – są tańsze w montażu bowiem nie wymagają wykonywania odwiertów. Koniecznością jest jednak ponoszenie zróżnicowanych kosztów eksploatacyjnych. Tutaj ciepło odbierane jest od atmosfery otoczenia, a ta niestety nie charakteryzuje się stałym poziomem. Co więcej, im większy mróz, tym wydajność pompy ciepła niższa, a koszty jej eksploatacji wyższe.

Warto o tych kwestiach pamiętać, wybierając pompę ciepła do ogrzewania swojego domu jednorodzinnego, gdyż będzie się to przekładać na koszty eksploatacyjne.

Gdzie kupić pompę ciepła?

Bardzo istotne będzie także znalezienie odpowiedniej pompy ciepła, o mocy odpowiadającej naszym potrzebom. Nie zawsze będzie to możliwe na rynku pierwotnym, toteż częstokroć należy posiłkować się rynkiem wtórnym. Oczywiście pompy ciepła z rynku wtórnego będą w większym zakresie narażone na uszkodzenia i szybsze wyeksploatowanie, niemniej jednak koszt ich zakupu z reguły będzie nawet o połowę niższy. Można więc powiedzieć, iż w pewnych okolicznościach będzie to dobre rozwiązanie. Trzeba jednak w pierwszej kolejności starannie sprawdzić pompę, aby mieć pewność, iż kupowana przez nas jednostka jest sprawna. Najlepiej jeśli zrobi to profesjonalny instalator, posiadający niezbędną w tym zakresie wiedzę. Zapewni nam to na pewno sporo spokoju podczas kolejnych lat eksploatacji pompy ciepła z rynku wtórnego.