Instalacje wodne w domach jednorodzinnych.

Instalacje wodne

Instalacja wodna jest jedną z najważniejszych instalacji w każdym domu jednorodzinnym. Trudno sobie przecież wyobrazić codzienną egzystencję bez bieżącej wody. W związku z tym też, powinniśmy bardzo starannie zaplanować jej wykonanie. Warto tutaj także dobrać odpowiednie technologie, bowiem w tym akurat zakresie mamy stosunkowo sporo możliwości. Przede wszystkim trzeba będzie rozprowadzić osobno ciepłą i zimną wodę. W zależności od tego, jakiego rodzaju źródło jej podgrzewania zastosujemy. Warto więc przyjrzeć się nieco bardziej wnikliwie kwestii tego, jak wykonywane mogą być instalacje wodne w naszych domach.

Nowoczesne instalacje wodne w domach jednorodzinnych.

Warto tutaj zwrócić przede wszystkim uwagę na fakt, iż obecnie mamy do dyspozycji stosunkowo sporo nowoczesnych rozwiązań technologicznych. W przypadku zastosowania tradycyjnego kotła z zasobnikiem c.w.u. mamy możliwość wykorzystania cyrkulacji ciepłej wody. W tym przypadku, wykonanie instalacji będzie nieco bardziej kosztowne. Trzeba będzie bowiem rozprowadzić aż dwie rurki ciepłej wody do każdego punktu odbioru. Tuż za zasobnikiem ciepłej wody zaś, montowana jest pompa, która gwarantuje jej ciągły przepływ w rurach. Dzięki temu, natychmiast po odkręceniu kranu będziemy mieć dostęp do ciepłej wody. W przypadku braku cyrkulacji, niestety trzeba będzie nieco odczekać, aż woda z zasobnika trafi do kranu. Takie rozwiązanie jest niesamowicie korzystne w przypadku większych budynków, gdzie zasobnik od kranów dzieli stosunkowo spora odległość. Jeśli będzie to ok. 10-15 metrów, to w zasadzie będzie to jedynie kwestia większego komfortu.

Montaż instalacji wodnej.

Bardzo istotną kwestią jest tutaj także prawidłowy montaż instalacji. Warto zadbać o to, aby rury doprowadzające wodę do kranów miały odpowiedni przekrój. Zbyt duże będą ograniczać ciśnienie. Zbyt małe zaś, będą zwiększać ciśnienie, ograniczając jednocześnie przepływ wody. Generalnie rzecz więc ujmując, powinniśmy dopasować je do naszych potrzeb i wygody. Standardowo stosowane będą rurki miedziane o średnicy 22 i 15 mm. Grubsze będą wykorzystywane, jako piony wodne, zaś cieńsze będą doprowadzać wodę bezpośrednio do kranów.

Trzeba także pamiętać o tym, aby podczas montażu instalacji, ułatwić sobie ewentualne prace modernizacyjne czy też wszelkiego rodzaju naprawy. Warto więc, zamontować odpowiednią ilość zaworów na poszczególnych odnogach. Dzięki temu, konieczność wymiany kranu czy też nawet rur w jednej łazience, nie będzie powodować konieczności odcięcia wody z całego domu. Dobrze wykonane instalacje wodne Bielsko Biała będą z całą pewnością przyczyniać się do podniesionego poziomu komfortu w naszych domach. Warto więc poświęcić nieco więcej czasu na ich zaprojektowanie oraz wykonanie. Z całą pewnością zyskamy na tym większy poziom komfortu zarówno w toku eksploatacji instalacji wodnej, jak w przypadku konieczności przeprowadzenia jakichkolwiek napraw czy tez modernizacji.