Dozowanie produktów sypkich szybko i precyzyjnie

Maszyny i Urządzenia

Automatyzacja urządzeń przemysłowych w dużym stopniu ułatwia pracę operatorów maszyn. Elektroniczne czujniki samoczynnie ustawiają odpowiednie parametry w zależności od zmieniających się potrzeb  w trakcie pracy urządzenia. Technologia ta jest szczególnie przydatna w przemyśle chemicznym, spożywczym, farmaceutycznym i wielu innych branżach zajmujących się produkcją, przetwarzaniem, pakowaniem i transportem produktów sypkich. Do porcjowania oraz płynnego dostarczania proszków i granulatów do mieszalników i pakowaczek służy dozownik wibracyjny.

Dozowanie w sposób ciągły

Dozownik wibracyjny jest urządzeniem bardzo wydajnym. Surowiec jest przenoszony szybko i w odpowiednich proporcjach. Prędkość dozowania uzależniona jest od ilości podawanego produktu, dzięki zastosowaniu zasady utraconej masy, ze sprężeniem zwrotnym korygującym tempo pracy maszyny. Urządzenie posiada również funkcję kalibracji w przypadku zmiany dozowanego materiału. Regulacja może być  łatwo ustawiana za pomocą potencjometru. Wszystkie te właściwości powodują, że obsługa maszyny jest jest uproszczona, a dozowanie odbywa się w sposób ciągły.

Trwała i solidna konstrukcja

Dozownik wibracyjny wykonany jest ze stali nierdzewnej. Wyposażony jest w zbiornik zasypowy, który może być z pokrywą. Na zbiorniku umieszczony jest wibrator służący do pobudzenia produktu. Amplituda drgań może być dowolnie regulowana. Podajnik wibracyjny bywa ślimakowy lub taśmowy. Ultradźwiękowy system pobudzania pozawala na czyszczenie ścian zbiornika. Rynna podająca surowiec jest otwarta albo zamknięta. Pomiędzy zasobnikiem a tacą podającą produkt zamocowane są elastyczne tunele uszczelniające. Zapobiega to wydobywania się pyłu na zewnątrz. Odpowiednio zaprojektowana konstrukcja wsporcza oraz brak elementów ruchomych powodują, że urządzenie jest stabilne i bezpieczne.

Zalety eksploatacyjne

Podajnik wibracyjny jest urządzeniem energooszczędnym. Małe zużycie prądu jest ważne ze względu na ekonomiczność użytkowania, jak też uwzględnienie zasad ekologii dotyczących oszczędzania energii. Dozowanie odbywa się w sposób ciągły, dlatego urządzenie jest wysoce wydajne. Precyzja dozowania gwarantuje dokładne i regularne porcjowanie produktu. System wibracyjny umożliwia stałe utrzymywanie elementów maszyny w czystości. Maszyna pracuje bardzo cicho, więc nie stwarza uciążliwych warunków pracy dla operatorów. Dozownik wibracyjny jest więc urządzeniem ekonomicznym, wydajnym, niezawodnym, jak również w pełni bezpiecznym dla obsługi oraz środowiska.