Oświetlenie na klatce schodowej.

Instalacje elektryczne

Posiadanie własnego domu jednorodzinnego z dodatkowym piętrem to bardzo fajna sprawa. Pozwala nam to na osiągnięcie większej przestrzeni użytkowej domu, na mniejszej działce. Część tej przestrzeni musi jednak zostać spożytkowana na klatkę schodową, o której oświetlenie musimy zadbać w odrębny sposób. Tutaj niestety nie sprawdzą się standardowe łączniki elektryczne, bowiem te, pozwalają nam jedynie na załączenie bądź wyłączenie oświetlenie poprzez jeden łącznik. Na klatce schodowej musimy mieć możliwość włączania lub też wyłączania światła, niezależnie od tego czy będzie na parterze czy też na piętrze. Dlatego też, tutaj niezbędne będą odpowiednie w tym zakresie elektryczne łączniki schodowe.

Zasada działania łączników schodowych.

Łączniki schodowe w przeciwieństwie do łączników standardowych, nie pracują pojedynczo, tylko podwójnie. Można wręcz powiedzieć, iż bardziej są to przełączniki, gdyż jak za chwilę się przekonamy dokonują one przełączenia obwodu elektrycznego, aby włączyć, lub tez wyłączyć oświetlenie klatki schodowej.

Instalacja oświetlenia klatki schodowej będzie w tym przypadku składać się z dwóch łączników schodowych. Każdy z nich posiada dwa wejścia i jedne wyjście. Zasada jest tak, iż przełączając łącznik schodowy, wejście łączy się zamiennie z wyjściem A lub B. nie ma możliwości połączenia z obydwoma wyjściami jednocześnie. Obydwa łączniki są ze sobą połączone wyjściami A-A i B- B. wejście jednego z nich podłączone jest do przewodu neutralnego, na którym znajdują się nasze źródła światła (lampy, żarówki), a wejście drugiego do przewodu fazowego. Aby prąd popłynął przez żarówki i mogły się one oświecić wystarczy przełączyć którykolwiek z nich. Jeśli na łączniki pierwszym ustawimy obwód A i na drugim także A, prąd popłynie a światło będzie świecić.
Wniosek jaki z tego płynie jest taki, iż niezależnie od tego na którym piętrze budynku się znajdujemy, mamy zawsze możliwość włączyć lub wyłączyć światło. Pozwala nam to oświecić światło, zejść na dół i zgasić je dole.

Jakość łączników schodowych.

Warto tutaj jednakże zwrócić uwagę na kwestię tego, iż elektryczne łączniki i przełączniki schodowe będą się od siebie dość znacznie różnić w kwestii jakości wykonania. Warto tutaj wyłożyć nieco większe pieniądze na zakup dobrej jakości przełączników, bowiem pozwoli nam to na osiągnięcie wyższego poziom bezpieczeństwa, co w tym przypadku jest kwestią zdecydowanie najważniejszą. Nie warto szukać oszczędności, i kupować najtańszych łączników schodowych, gdyż takie, z reguły nie posiadają stosownych zabezpieczeń a co najgorsze, dość szybko ulegają wyeksploatowaniu. Warto także pamiętać o ich prawidłowym montażu, bowiem nie każdy będzie w stanie zrozumieć idee działania takiego rozwiązania, a co za tym idzie, nie każdy będzie w stanie skutecznie podłączyć łączniki schodowe do obwodu, aby wszystko działało sprawnie i było przede wszystkim bezpieczne w użytkowaniu.