Łączniki schodowe a zasada ich działania.

Instalacje elektryczne

Każdy łącznik elektryczny odgrywa bardzo ważną rolę w całej instalacji elektrycznej, niemniej jednak, najbardziej skomplikowane są tutaj łączniki schodowe, zapewniające nam komfortowe korzystanie z oświetlenia na klatkach schodowych. Podstawą jest tutaj fakt, abyśmy mogli włączać i gasić światło niezależnie od tego, czy będziemy się znajdywać na dole czy tez na górze schodów, a co za tym idzie, trzeba tutaj zastosować odpowiednie rozwiązania technologiczne, które nam umożliwią takie podejście. Zobaczmy zatem, na jakiej podstawie działają łączniki schodowe i jak zapewnić sobie ich poprawną pracę, aby móc wygodnie i w pełni komfortowo korzystać z oświetlenia na klatce schodowej w swoim domu.

Jak działają łączniki schodowe?

Aby uzmysłowić sobie jak działają łączniki schodowe, warto w pierwszej kolejności poznać zasadę działania standardowego łącznika elektrycznego. Otóż do źródła światła podłączony jest przewód uziemiający oraz przewód z fazą, na którym zamontowany jest łącznik. W zależności od jego położenia, albo prąd dociera do źródła światła, albo i nie, dzięki czemu możemy dowolnie sterować. Problem pojawia się wtedy, kiedy chcemy tym samym źródłem światła sterować z dwóch stron jednocześnie. Tutaj trzeba zastosować rozwiązanie polegające na podłączeniu do źródła światła dwóch przewodów z fazą przechodzących przez obydwa łączniki. Każdy z nich, będzie naprzemiennie, w zależności od swojego położenia, złączać jeden przewód a rozłączać drugi. W momencie, kiedy obydwa łączniki będą łączyć ten sam obwód, do źródła światła (żarówki), popłynie prąd. Niezależnie od tego, który teraz rozłączymy, światło zgaśnie, w przypadku zaś zgaszonego, tak samo, niezależnie od tego, którego łącznika użyjemy – światło zostanie zapalone. Idea dość prosta, ale na samym początku może przysporzyć troszkę trudności w poprawnym podłączeniu.

Wybór łączników schodowych.

Oczywiście trzeba tutaj także pamiętać o tym, aby dobrać odpowiednie łączniki schodowe, bowiem niestety na rynku mamy do czynienia z ogromną wręcz ilością produktów, przy czym nie wszystkie spełniać będą normy jakościowe oraz nasze zwykłe wymagania estetyczne. Trzeba będzie niestety troszkę się naszukać, aby dobrać odpowiednie łączniki, które zagwarantują nam estetykę wykończenia, oraz bezpieczną eksploatację elektryczności na klatkach schodowych naszych domów, a co za tym idzie, trzeba będzie troszkę się naszukać. Niemniej jednak podpowiemy, że w sieci internetowej można znaleźć sporo sklepów (chociażby Kontakt Simon), które spełniają wymagania i zapewniają nam dostarczanie odpowiednich jakościowo łączników schodowych jak również zwykłych łączników elektrycznych oraz gniazdek, wobec czego, raczej nie powinniśmy mieć większych trudności z pozyskaniem odpowiednich, spełniających nasze wymagania estetyczne, a jednocześnie w pełni bezpiecznych w codziennej eksploatacji.