Do wszelkiego rodzaju prac związanych z odwadnianiem najczęściej stosowane są różnorodne pompy, czy to zatapialne czy to głębinowe, do wody czystej, zabrudzonej czy też ścieków. Niemniej jednak w przypadku, kiedy stoimy przed zadaniem obniżenia poziomu wody gruntowej w terenie podmokłym, tego typu pompy nie będą się absolutnie sprawdzać. W takich przypadkach jedynym rozsądnym rozwiązaniem będzie zastosowanie zestawu igłofiltrowego, który skutecznie obniży poziom wody gruntowej poprzez jej odessanie z terenu i odprowadzenie na bezpieczną dla realizowanych prac odległość. Zobaczmy w takim razie, jak to wygląda w praktyce. Zobaczmy z czego się składa i na jakiej zasadzie działa system igłofiltrowy.
Zasada działania systemów igłofiltrowych.
Podstawowy system igłofiltrowy składa się z odpowiedniej ilości igłofiltrów, kolektora ssącego, oraz agregatu pompowego, które sprzężone w jedną całość będą w stanie skutecznie odprowadzać wodę gruntową na bezpieczna odległość. Przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym elementom całego zestawu.
- Agregat pompowy – serce całej instalacji. To on jest odpowiedzialny za wytworzenie podciśnienia we wnętrzu instalacji, i tym samym za zasysanie wody gruntowej, która następnie będzie odprowadzana na bezpieczną odległość.
- Kolektor ssący – podłączony do agregatu a z kolei do niego podłączone są poszczególne igłofiltry. Jest transmiterem cieczy z igłofiltrów do agregatu.
- Igłofiltry – rury PCV o średnicy 32mm lub 63mm podłączone do kolektora ssącego. Zakończone perforowaniem ulokowanym w glebie na odpowiedniej głębokości. Zasysają pojawiające się w ziemi wodę i przekazują do kolektora w wyniku wytwarzanego w nim przez agregat podciśnienia.
Ważne jest tutaj aby w zależności od ilości igłofiltrów w danym ciągu, podłączonych do jednego kolektora, zastosować agregat pompowy o odpowiedniej wydajności. Z reguły agregaty przeznaczone do pracy z igłofiltrami są w tym zakresie precyzyjnie opisane przez producenta, który ustala iż dany agregat jest w stanie obsłużyć jednocześnie do 20 igłofiltrów o średnicy 63mm oraz 40 o średnicy 32mm. Jest to bardzo ważne, a wykorzystanie większej ilości igłofiltrów będzie skutkowania systematycznym obniżaniem wydajności, aż do całkowitego braku odwadniania.
O czym należy tutaj pamiętać?
Generalnie rzecz biorąc, w przypadku stosowania igłofiltrów do prac w odwadnianiu terenów podmokłych, należy pamiętać o tym, iż nie wszystkie igłofiltry będą tak samo wydajne. Kluczem do sukcesu jest tutaj prawidłowe dopasowanie do siebie poszczególnych elementów instalacji, aby wytworzyć odpowiednie podciśnienie. W przypadku zaś zastosowania pomp tłokowych, możemy użyć igłofiltrów w większych odległościach od siebie, bowiem tego typu pompy wytwarzają bardzo wysokie podciśnienie, dzięki czemu woda zbierana jest przez igłofiltry z większych odległości od właściwej końcówki roboczej. Co więcej pompy tłokowe zapewniają nam stałą wysokość podnoszenia niezależnie od wydajności pompy, toteż w terenie trudnym, gdzie trzeba zapewnić sobie stałe pompowanie na duża wysokość, są niezastąpione.