Efektywne oświetlenie na klatce schodowej.

Instalacje elektryczne

schemat_wlacznik_schodowy_300813Każdy piętrowy dom jednorodzinny powinien być wyposażony w odpowiednie oświetlenie klatki schodowej wiodącej na kolejną kondygnacje budynku. Tutaj jednak nie możemy zastosować tradycyjnych łączników elektrycznych, bowiem byłoby to nieefektywne. W tym przypadku jedynym rozwiązaniem jest zastosowanie łączników schodowych, które działają w oparciu o nieco inną zasadę. Dają nam jednak pełen komfort w korzystaniu z oświetlenia klatki schodowej, dzięki czemu możemy swobodnie załączać i wyłączać oświetlenie, niezależnie od tego czy jesteśmy akurat na piętrze czy też na parterze. Warto więc przyjrzeć się nieco bliżej temu rozwiązaniu, aby zrozumieć zasadę jego działania, co przyda się z całą pewnością w przyszłości.

Zasada działania łączników schodowych.

Łącznik schodowy, to nieco zmodyfikowana wersja tradycyjnego łącznika oświetleniowego. W przypadku tego drugiego mamy do czynienia z układem, który będzie łączyć lub rozłączać obwód elektryczny. W przypadku zaś łączników schodowych, będziemy mieć do czynienia niejako z dwoma obwodami. Na każdym piętrze montujemy jeden łącznik schodowy. Do jednego z nich montujemy przewód neutralny (N), na którym zamontowane jest oświetlenie, działające tylko wtedy, kiedy doprowadzimy źródło prądu. Do drugiego zaś podłączamy prąd (L). Dalej w każdym łączniku będziemy mieć dwa obwody elektryczne – czerwony i czarny, które łączymy ze sobą.

Układ będzie działał tylko wtedy, kiedy obydwa łączniki będą w tej samej pozycji, to znaczy jeśli na każdym z nich będziemy zamykać obwód czerwony lub czarny. W przypadku, kiedy na jednym zamkniemy obwód czerwony, a na drugim czarny, cały układ nie będzie zamknięty i prąd nie popłynie do źródeł światła. Jednym słowem, jeśli w takim przypadku podejdziemy do któregokolwiek złączników i go przełączymy, to albo oświetlenie zostanie włączone, jeśli było wyłączne, albo wyłączone, jeśli było włączone.

Generalnie wygląda to na dość skomplikowane działanie, jednak po bliższym przyjrzeniu się załączonemu schematowi, nie powinniśmy mieć problemów z jego zrozumieniem.

Dobór odpowiednich łączników schodowych.

Oczywiście możliwe jest zastosowanie różnych łączników schodowych, a nawet łączników krzyżowych – wykorzystywanych w przypadku większej ilości kondygnacji budynku. Z naszego punktu widzenia, istotne jest jednak tylko to, aby zapewnić sobie komfortową eksploatację klatki schodowej poprzez wygodne korzystanie z jej oświetlenia. Dobre jakościowo łączniki schodowe z całą pewnością nam to umożliwią, dzięki czemu bez większych trudności będziemy mogli komfortowo korzystać z oświetlenia klatki schodowej i zapewnić sobie wygodę w każdych warunkach. Oczywiście łączniki schodowe dobrej jakości będą z całą pewnością dość kosztowne, niemniej jednak nie powinniśmy tutaj szukać jakichkolwiek oszczędności. W końcu najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo oraz komfort w toku eksploatacji oświetlenia na klatce schodowej, a to można osiągnąć jedynie poprzez zastosowanie dobrych jakościowo łączników.