Ekonomia oświetlenia pomieszczeń mieszkalnych.

Instalacje elektryczne

Rozsądne podejście do kwestii oświetlenia wnętrza naszych domów jednorodzinnych to bardzo ważna sprawa, bowiem dzięki przemyślanej konstrukcji poszczególnych elementów instalacji oświetlenia, można wpływać zarówno na jego koszt, jak i na nasz komfort eksploatacji mieszkania. Dlatego też, warto bardzo starannie zastanowić się nad każdym pomieszczeniem i jego przeznaczeniem, a następnie znaleźć rozwiązanie w zakresie optymalnego jego oświetlenia. Można w ten sposób naprawdę osiągnąć bardzo dobre efekty, przy zdecydowanie niewysokich nakładach. Zobaczmy wobec tego, jakie możliwości mamy w tym zakresie.

Płynna regulacja natężenia światła.

Jednym z ciekawszych rozwiązań w tym zakresie, jest zastosowanie ściemniaczy do oświetlenia, które pozwalają nam na płynną regulację natężenia światła w poszczególnych pomieszczeniach. Jest to bardzo korzystne rozwiązaniem w przypadku pomieszczeń takich jak chociażby salon, gdzie przecież czasem potrzebować będziemy silniejszego światła, a czasem bardziej korzystnym rozwiązaniem będzie światło słabsze. W większości przypadków stosowane były przede wszystkim żyrandole wielopunktowe, przy czym łącznik ścienny zapewniał nam włącznie 1 żarówki, 2 żarówek, lub wszystkich trzech. Było to rozwiązaniem zawsze bardzo korzystnym. Niemniej jednak możliwe jest obecnie zastosowanie innych rozwiązań w tym zakresie. Otóż do naszej dyspozycji są tutaj ściemniacze do oświetlenia, których zadaniem jest regulacja natężenia prądu przepływającego do źródła światła. W tym przydatku nie musimy stosować dużej ilości żarówek a osiągniemy efekt bardzo zbliżony do tego z poprzedniego przykładu. Po prostu będziemy mieli na ścianie łącznik instalacyjny z odpowiednim potencjometrem, którego przekręcenie sprawi, że światło będzie albo jaśniejsze albo bardziej przyciemnione. Przekładać się to będzie także na pewne oszczędności, bowiem im mniej prądu popłynie do żarówki, tym niższe będą miesięczne rachunki za elektryczność.

O czym warto tutaj pamiętać?

Przede wszystkim o tym, iż zastosowanie ściemniaczy nie jest jednak tak samo oszczędnym rozwiązaniem jak zastosowanie kilku słabszych żarówek. Ograniczenie natężenia prądu płynącego do żarówki na poziomie 50%, sprawi, iż będziemy mogli na oszczędności prądu na poziomie około 15-20%. Zdecydowanie lepiej więc wychodzi w tym przypadku oświetlenie punktowe, uruchomiane według naszego zapotrzebowania. Jednakże warto wspomnieć, iż ściemniacze będą bardzo korzystne ze względów estetycznych. Jest to zawsze rozwiązaniem niecodziennym, którego zastosowanie sprawi, iż nasz dom będzie bardziej nowoczesny. Mało gdzie można spotkać tego typu rozwiązania, które pozwolą nam na efektywne wykorzystywanie nowości technologicznych. Jednym słowem, mimo braku poważniejszych oszczędności w tym przypadku, warto jednak zastanowić się nad tym rozwiązaniem, bowiem może się okazać w naszym przypadku jak najbardziej korzystnym.