Najczęstsze pytania dotyczące fotowoltaiki

OZE

Fotowoltaika to zagadnienie jakie współcześnie interesuje niemal każdego mieszkańca domu jednorodzinnego. Wizja zainstalowania paneli fotowoltaicznych na dachu budynku i stania się niezależnym energetycznie lub chociaż zmniejszenie rachunków za prąd to coś co rozbudza wyobraźnie. Duże zainteresowanie fotowoltaiką sprawia, że osoby, które dopiero poznają podstawowe informacje na tematach instalacji fotowoltaicznych wciąż zadają podobne pytania. W związku z czym w niniejszym artykule przedstawiamy odpowiedzi na popularne wątpliwości. 

Z jakimi kosztami wiąże się inwestycja w domową instalacje fotowoltaiczną?

Zacznijmy od tego co prawdopodobnie interesuje większość inwestorów, a więc od kosztów – ile kosztuje zamontowanie instalacji fotowoltaicznej? Można założyć domową instalacje fotowoltaiczną nawet poniżej 15 000zł, aczkolwiek jest to mała instalacja. Realny koszt instalacji to kwota około 20 000zł. Oczywiście jeśli zużywamy bardzo dużo prądu, bo np. ogrzewamy dom pompą ciepła koszt ten może być nieznacznie wyższy. Należy wziąć pod uwagę, że obecnie na rynku jest wiele programów dofinansowujących przez co inwestycja w fotowoltaikę można nieco zmniejszyć. Przykładem jest dofinansowanie Mój Prąd w wysokości 5000zł. Ponadto, inwestor może skorzystać z ulgi podatkowej odliczając poniesione wydatki od podstawy podatkowej.

Czas zwrotu oczywiście w dużej mierze zależy od wielkości zużytego prądu oraz wielkości zainstalowanej instalacji. W przypadku dużego zużycia i wykorzystania pompy ciepła do ogrzewania domu zwrot może wynosić zaledwie kilka lat.

Czy można produkować prąd w pochmurne dni?

Kolejne często zadawane pytanie dotyczy działania paneli fotowoltaicznych w pochmurne dni lub zimą. Odpowiedź jak najbardziej napawa optymizmem, gdyż jak najbardziej panele produkują energię elektryczną w pochmurne i deszczowe dni. Energia działa nawet w te dni, kiedy potocznie mówiąc “nie świeci słońce”. Jednak uzyskują największą wydajność w słoneczne dni.

Czy na moim dachu można zainstalować panele fotowoltaiczne?

Panele powinny być przymocowane do dachu. Jeśli nie ma takiej możliwości to alternatywą jest ułożenie na paneli fotowoltaicznych na gruncie. Średnio przyjmuje się, że 1kW potrzebuje około 6-7 m2 powierzchni. Kluczem do efektywnego działania jest odpowiednia orientacja względem słońca. W Polsce jest to oczywiście kierunek południowy, chociaż dopuszcza się stosowanie orientacji wschód lub zachód. Optymalnie, gdy nachylenie dachu wynosi od 10 do 35 stopni. Jednak większość dachów spełnia wymagania dotyczące nachylania i nie jest to kluczowy parametr. Ważne jest, żeby nie było zacienienia np. wywołanego przez sąsiednie budynku lub drzewa.

Więcej merytorycznych odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące fotowoltaiki można znaleźć na https://solart-pv.pl/