Agrofotowoltaika – co to jest i czy jest to idealne rozwiązanie dla rolników?

OZE

Agrofotowoltaika jest szerzej nieznanym jeszcze w Polsce pojęciem, które zostało zastosowane w pilotażowej fotoinstalacji znajdującej się nad Jeziorem Bodeńskim. Właśnie tam, w jednym z gospodarstw rolnych, zamontowano na trzech hektarach panel fotowoltaiczne o mocy 194 kW. Pozwala ona na wyprodukowanie w ciągu roku energii zaspokajającej potrzeby energetyczne aż 62 czteroosobowych gospodarstw domowych w Niemczech. Czy agrofotowoltaika jest rozwiązaniem, które pomoże rolnikom z przystosowaniem upraw do zmieniających się warunków klimatycznych?

Czym jest agrofotowoltaika?

Agrofotowoltaika oznacza wykorzystanie terenów rolnych jednocześnie pod uprawy i instalacje fotowoltaiczne pozyskujące energię ze słońca i produkujące prąd elektryczny. Pomysłodawcami takiego rozwiązania są niemiecki fizyk Adolf Goetzberger, będący jednym z pionierów sektora energetyki słonecznej oraz założyciel instytutu Fraunhofer ISE, a także naukowiec Armin Zastrow. Dzięki agrofotowoltaice można jednocześnie rozwijać energetykę słoneczną, utrzymać żyzne grunty orne, a także kontrolować wydajność PV i fotosyntezy, która dociera do plonów.

Jak instalowane są systemy agrofotowoltaiczne?

Instalacja agrofotowoltaiki może przybierać różne formy. Do najczęściej spotykanych należy instalacja ustawiona na ziemi, produkowana m.in. przez firmę El-Sun.pl, w której przestrzeniach pomiędzy posadzone zostają rośliny. Możliwe jest także ustawienie paneli na konstrukcji napowietrznej, tzn. specjalnym szkielecie, pod którym można sadzić rośliny o różnych wysokościach. Możliwe jest również zamontowanie instalacji fotowoltaicznej na dachu szklarni, w której hodowane są rośliny.

Czy agrofotowoltaika jest rozwiązaniem korzystnym dla rolników?

W 2019 roku instytutu Fraunhofer ISE podzielił się wynikami badań wydajności pilotażowego rozwiązania APV wybudowanego nad Jeziorem Bodeńskim. Okazało się, że w wyjątkowo upalne lat 2018 roku, nasłonecznienie instalacji fotowoltaiczne było wyższe i pozwoliło na wytworzenie o 2 proc. więcej energii niż w roku poprzednim. Jednocześnie panele skutecznie zacieniały pola uprawne, zwiększając efektywność produkcji rolnej i ilość zbiorów selera, ziemniaków oraz pszenicy ozimej. W glebie zachowana została również dużo wyższa wilgotność, nawet w okresie ogromnych upałów, co pozwoliło roślinom dużo lepiej przetrwać lato.

Agrofotowoltaika może być zatem rozwiązaniem pozwalającym na skuteczną obronę przed coraz częstszymi suszami, które prognozowane są w wyniku zachodzących zmian klimatycznych. Jej rozpowszechnienie może przyczynić się do zachowania efektywności upraw i ochrony gleby przed nadmiernym wysuszeniem.