Wykorzystanie druku 3D w budownictwie. Czy za pomocą drukarki można wydrukować dom?

Nowoczesne technologie

Czy za pomocą drukarki 3D można wydrukować dom? Czy druk 3D rzeczywiście może zrewolucjonizować przemysł budowlany? Dzisiaj brzmi to dosyć futurystycznie i odważnie. Jednak warto wiedzieć, że domy z drukarki 3D to nie fikcja, lecz rzeczywistość. Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu!

Dom z drukarki – technologia przyszłości czy teraźniejszość?

Dawniej drukarki 3D służyły głównie do tworzenie niewielkich trójwymiarowych elementów. Dzisiaj coraz częściej technologia ta pozwala na druk elementów o dużych lub nawet bardzo dużych gabarytach. Fakt ten otwiera prawdziwe morze możliwości dla różnych branż w tym także dla branży budowlanej.

Pierwszy dom za pomocą drukarki został wykonany Chinach w 2015 roku. Kolejny przykład jaki łatwo znaleźć w Internecie pochodzi z roku 2017, kiedy to niedaleko Moskwy wydrukowano dom (38m2) w jedyne 24 godziny. Natomiast największy budynek stworzony za pomocą drukarki 3D stoi w okolicach Dubaju. Ma 9,5 metra wysokości i powierzchnię 640m2. Do jego budowy wykorzystano materiały z recyklingu (cement i gips) co ciekawe cena budowy wcale nie była astronomiczna, gdyż wynosiła około miliona złotych. Jak na dom tak dużych gabarytów jest to dosyć rozsądna kwota. Prace trwały zaledwie dwa tygodnie. Szukając przykładów nie musimy posługiwać się jedynie zagranicznymi osiągnięciami.  Jak się okazuje również w Polsce stoi dom stworzony za pomocą drukarki 3D. Dokładniej w Otrębusach koło Pruszkowa w 2019 roku wyprodukowano dom z mieszanki betonowej. Jest to niewielki budynek o powierzchni 7 metrów kwadratowych. Co ciekawe do jego postawiania wykorzystano 6 ton betonu a wydrukowanie budynku zajęło jedynie 13 godzin. Nie ma się co dziwić, że tak krótki czas potrzebny na budowę rozpala wyobraźnie inżynierów.  Mało tego! Szacuje się, że koszty ceny budowy domu mogą się zmniejszyć nawet o kilkadziesiąt procent. Takie prognozy napawają naprawdę dużym optymizmem.

Szczególnie duże nadzieje mają władze Dubaju. Podobno tamtejsi szejkowie chcą by do 2030 roku (a więc już za 10 lat!) co czwarty budynek był wykonywany za pomocą druku 3D. Według dzisiejszych szacunków małe dwupokojowe domy mogłyby być stawiane nawet w ciągu jednej doby. Brzmi to bardzo futurystycznie, ale wydaje się bardzo realne.

Domy drukowane za pomocą drukarki 3D mogą być nawet kilkadziesiąt procent tańsze – co to dokładnie oznacza? Otóż według obliczeń niektórych specjalistów koszt budowy domu może spaść do około 1000zł za m2 kwadratowy.

Zanim jednak wydrukujemy swój tani dom z drukarki przyjdzie nam jeszcze chwilę poczekać. Współcześnie zastosowanie druku 3D w budownictwie nie jest wykorzystywane na szeroką skalę. Jednak patrząc na to jakie możliwości daje ta technologia i jakie są prognozy specjalistów można mieć w tym obszarze pokładać całkiem spore nadzieje.

Jak wygląda drukowanie domów?

Drukowanie elementów wykonanych z betonu opiera się o metodę countour crafting. Podobnie jak przy domowej małej drukarce 3D tutaj również mamy do czynienia z addytywnym nakładaniem materiału budulcowego. Drukarka szybko i sprawnie nakłada kolejne warstwy betonu. Na placu budowy muszą być postawione szyny, po których drukarka się porusza. W Internecie dostępnych jest wiele filmów wideo prezentujących jak wygląda budowa obiektów z wykorzystaniem betonu.

Czy drukowanie domów to przyszłość?

Nadzieje związane z drukiem domów z pewnością są spore. Niskie koszty budowy i szybki czas wykonania budynku mieszkalnego rozbudzają wyobraźnie. Taka wizja może być odpowiedzią na potrzeby dzisiejszego przeludniającego się świata. Tanie i szybkie domy mogłyby być szansą na zmniejszenie biedy w krajach 3 świata. Czy jednak drukowane domy to rzeczywiście przyszłość? Przyglądając się szybkiemu rozwojowi technologii druku 3D można mieć pewność, że jest to skarbnica bardzo szerokich możliwości – nawet tych nieznanych dotąd ludzkości.  Jeszcze kilkanaście lat temu druk 3D na zamówienie lub druk 3D we własnym domu wydawał się wizją przyszłości. Tymczasem współcześnie jest technologią dostępną na wyciągnięcie ręki dla każdego.

Będąc na bieżąco z nowinkami w branży budowlanej z pewnością nie można przejść obojętnie obok tego niezwykłego zagadnienia jakim jest dom z drukarki 3D.