Klimatyzacja domowa – co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na montaż?

Nowoczesne technologie

Montaż klimatyzacji znacząco podnosi komfort zamieszkiwania w domu. Nowoczesne klimatyzatory służą przede wszystkim temu, aby szybko schładzać pomieszczenia mieszkalne w czasie lata, ale też wiele modeli generuje ciepło w czasie zimy. Dodatkowo, klimatyzatory mogą służyć jako dobre oczyszczacze wnętrz. Dzięki temu, że są to urządzenia coraz tańsze, stają się one coraz bardziej powszechne. O czym należy wiedzieć rozpatrując montaż klimatyzacji Gdańsk w domu?

Jak używać klimatyzatora, aby zachować zdrowie?

Klimatyzatory, poza tym, że podnoszą lub obniżają temperaturę w domu, obniżają poziom wilgoci w domu do poziomu optymalnego dla utrzymywania dobrego zdrowia. Aby jednak klimatyzacja pozytywnie wpływała na naszą kondycję, konieczne jest umiejętne korzystanie z niej. Nie należy ustawiać jej na zbyt wysoki poziom: jeśli różnica temperatury w pomieszczeniach klimatyzowanych od tej panującej w pomieszczeniach pozbawionych klimatyzacji jest większa niż 7 stopni Celsjusza, wówczas mieszkańcy będą narażeni na zwiększone ryzyko rozwijania się chorób. Dodatkowo, pomieszczenia klimatyzowane powinny mieć ograniczoną cyrkulację powietrza. W przeciwnym wypadku, mieszkańcy będą narażeni na infekcje.

Gdzie zainstalować klimatyzator?

Poszukiwania klimatyzatorów często rozpoczynamy na przeglądaniu modeli tańszych, mobilnych. Zwykle jednak, jeśli ktoś poważnie myśli o solidnym schładzaniu pomieszczeń w większym domu, szybko zaczyna myśleć o klimatyzatorach stacjonarnych. Duże powierzchnie wymagają instalacji klimatyzatora typu multisplit lub klimatyzatora kanałowego. Tego rodzaju sieciowa klimatyzacja domowa wymaga przeprowadzenia drobnych prac: instalacji podzespołów na ścianie, pod parapetem lub bezpośrednio pod sufitem. Należy doprowadzić z nich przewody do jednostek umieszczonych na zewnątrz. Aby klimatyzacja spełniała swoje funkcje, konieczne jest zamontowanie systemu w sposób prawidłowy. Klimatyzator należy ustawić w takim miejscu, z którego powietrze wydobywające się z klimatyzatora nie będzie padało bezpośrednio na osoby znajdujące się w pomieszczeniu. Należy również dopilnować, aby klimatyzator nie znajdował się za zasłonami, meblami i innymi przeszkodami uniemożliwiającymi swobodny obieg powietrza.

Regularne czyszczenie klimatyzatora

Podobnie jak prawidłowy montaż, ważne jest regularne oczyszczanie klimatyzatora. Raz w tygodniu należy oczyścić panele, a w większych odstępach czasu należy czyścić tacę skroplin, oczyszczać skraplacz, a także parownik. Warto również czyścić przewody klimatyzacyjne.