W niniejszym artykule przedstawiamy z czego składa się przykładowy system wentylacyjny. Ponadto, wyjaśniamy, dlaczego warto zwrócić uwagę na wentylację. Jak się okazuje źle wykonana wentylacja może nie tylko doprowadzić do uszkodzenia budynku, ale także do problemów zdrowotnych.
Dlaczego prawidłowo wykonana wentylacja jest ważna?
Wentylacja po pierwsze jest sposobem na uniknięcie wilgoci. W przypadku słabo wentylowanych budynków łatwo o grzyby i pleśń. Ponadto, można zaobserwować parowanie okien oraz ogólne uczucie wilgoci. W efekcie dochodzi do stęchlizny, pęcznienia mebli oraz negatywnego wpływu powietrza na ogólne samopoczucie. Wpływ braku odpowiedniej wentylacji na zdrowie może się ujawnić w postaci chorób dróg oddechowych, bólu głowy, alergii, bólu w mięśniach lub kaszlu.
Ponadto, należy odnotować, że posiadanie w budynku systemu wentylacyjnego jest wymagane przez przepisy prawa w związku z czym każdy kto np. inwestuje w dom jednorodzinny musi wziąć pod uwagę wybranie wentylacji.
Z jakich elementów składa się system wentylacyjny?
Kluczem jest wentylator hybrydowy, który jest sterowany mechanicznie. Ponadto, niezbędne są pustaki wentylacyjne, kominy wentylacyjne oraz elementy wywiewne w postaci kratek (które odpowiadają za regulowanie strumienia powietrza, który przechodzi przez kanały wentylacyjne).
Na etapie projektowania systemu warto dokładnie rozplanować położenie nawiewników (ściennych lub okiennych). Ponadto, w przypadku nowoczesnych systemów wentylacyjnych należy pomyśleć o sterowniku, który umożliwi zdalne zarządzanie systemem wentylacyjnym.
System wentylacyjny należy wybrać jeszcze na etapie projektowania budynku. Ma to duże znaczenie, gdyż wcześniejsze zaplanowanie systemu wentylacyjnego pozwala na zintegrowanie wentylacji z systemem ogrzewania. Poza tym, trzeba mieć na uwadze, że czym wcześniej zostanie rozplanowany system wentylacji tym łatwiej zaplanować i wdrożyć rozlokowanie kominów oraz kanałów wentylacyjnych.