Na co zwrócić uwagę wybierając wiertarko-wkrętarkę?

Narzędzia

Wiertarka to niewielkie urządzenie, które jest praktycznie nieodzownym elementem ekwipunku, w każdym warsztacie. Wielu osób ma wiertarko-wkrętarki w swoich domach, gdyż bez wątpienia co jakiś czas są potrzebne do przeprowadzenia drobnych prac remontowych. Główne zadanie to wkręcenia i wykręcenia śrub. Za pomocą tego urządzenia można także wiercić w takich materiałach jak drewno, tworzywa drewnopochodne, karton-gips, tworzywa sztuczne. Mocniejsze egzemplarze powinny poradzić sobie także niektórymi metalami oraz murowanymi ścianami. Na co zwrócić uwagę wybierając wiertarko-wkrętarkę? Czym się charakteryzuje dobry sprzęt tego typu? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

 

Opisując najważniejsze parametry tego urządzenia poniżej posłużono się przykładem całkiem niezłego modelu: Metabo wiertarko-wkrętarka powermaxx bs basic set 10.8V. Jest to poręczna i lekka wiertarko-wkrętarka przeznaczona do uniwersalnego użytku. Co istotne, wrzeciono z gniazdem sześciokątnym pozwala na pracę bez typowego uchwytu wiertarskiego. Poza tym, wiertarka została wyposażona w wbudowaną lampkę oświetlającą miejsce pracy. Oczywiście nie mogło zabraknąć wskaźnika stanu naładowania akumulatora, który na bieżąco informuje o pozostałym czasie pracy bez konieczności podłączenia do prądu. Warto podkreślić, że praca z tym urządzeniem jest wygodna, gdyż wraz z akumulatorem nie przekracza jednego kilograma.

 

Najważniejsze parametry techniczne:

  • Wybierając wkrętarkę trzeba zwrócić uwagę na napięcie akumulatora, czyli tak zwany woltaż. Najpopularniejsze modele mają napięcie z zakresu 9,6V do 24V. Na przykład w opisywanym modelu firmy Metabo zastosowano napięcie 10.8V.
  • Bardzo istotnym aspektem dla osób lubiących pracę bezprzewodowo jest pojemność akumulatora. Zazwyczaj producenci stosują pojemność od 1,3 do 2 Ah. Chociaż zdarzają się bardziej pojemne egzemplarze np. wkrętarka Matebo ma aż 2x 2Ah.
  • Warto także zwrócić uwagę na maksymalny moment obrotowy. Ten oczywiście różni się przy wkręcaniu miękkim oraz twardym (np. 17Nm w przypadku wkrętu miękkiego i 34Nm przy wkręcaniu twardym).
  • Większość współczesnych modeli ma regulowany moment obrotowy. Zalecany zakres oscyluje w granicach 0,5-5Nm.
  • Bardzo istotnym parametrem jest maksymalna średnica wiercenia. To właśnie ten parametr informuje o tym jak duże otwory da się wywiercić. Średnica wiercenia różni się w zależności od materiału. Na przykład w stali dobra wiertarka jest w stanie wykonać otwór 10mm, natomiast w miękkim drewnie aż 18mm.
  • Nie zawsze potrzebujemy maksymalnych otworów, dlatego trzeba także zwrócić uwagę na zakres średnic. (np. od 1 do 10mm).
  • Mocniejsze wkrętarko-ładowarki charakteryzują się wysoką prędkością obrotową (np. 0-360/0-1400/min).