Planując budowę domu, nie raz będziesz musiał podejmować trudne decyzje, wybierać między dwoma pozornie korzystnymi rozwiązaniami. I dylematy te pojawią się już na początku, podczas wykonywania fundamentów. Dlatego my dziś omówimy dwie technologie, które cieszą się równie dużą popularnością – fundamenty tradycyjne oraz płyty fundamentowe. Jakie są różnice? Co się bardziej opłaca? Tego się dowiesz z naszego artykułu.
Fundamenty tradycyjne
Fundamenty tradycyjne to jeden z najpopularniejszych sposobów posadowienia budynków, zwłaszcza domów jednorodzinnych. Do ich wykonania nie potrzeba specjalnych kwalifikacji, często tego zadania podejmują się sami właściciele budynku. Jednocześnie to metoda uważana za najtańszą. Czy tak jest w rzeczywistości? To jeszcze omówimy, więc bądź uważny.
Najpierw kilka słów o charakterystyce tego rodzaju fundamentów. Zaczniemy od plusów – jak już pisaliśmy, technologa ta jest stosunkowo prosta, a na dodatek istnieje niewielkie ryzyko popełnienia błędów. Ponadto podczas budowy można stosować beton niższej klasy, najczęściej wykorzystuje się bloczki betonowe.
Brzmi dobrze, prawda? Ale są też wady. W przypadku, gdy budynek jest zlokalizowany na terenie, na którym występuje wysoki poziom wód gruntowych, trzeba będzie przygotować skuteczną hydroizolację. To, w połączeniu z samą budową sprawia, że proces wydłuża się, może trwać nawet miesiąc, a… tobie się pewnie śpieszy, mamy rację? W takim razie szybko sprawdź, czym są płyty fundamentowe.
Płyty fundamentowe
Płyta fundamentowa jest to element konstrukcyjny, który przenosi obciążenia z budynku na grunt. Stosuje się ją przede wszystkim w budownictwie prefabrykowanym, ale, co istotne, również w energooszczędnym oraz pasywnym. Jak wykonać płytę fundamentową doradzają blogi budowlane, jeśli jesteś ciekaw, jak powstaje i z czego się składa, zapoznaj się z tym artykułem. A my od razu przechodzimy do konkretów.
Płyty fundamentowe wykonuje się dużo szybciej niż fundament tradycyjny. To rozwiązanie dla osób, którym zależy na czasie. Jednocześnie taka płyta jest betonową podłogą parteru, dobrze izoluje budynek od zimnego podłoża, dlatego sprawdza się w przypadku domów energooszczędnych i pasywnych. Technologia ta jest wykorzystywana nawet wtedy, gdy na terenie budowy występuje wysoki poziom wód gruntowych, oraz gdy niemożliwe jest wykonanie głębszych wykopów.
Konieczne jest jednak skorzystanie z wysokiej jakości materiałów, a także zatrudnienie podwykonawców posiadających odpowiednie kwalifikacje, co zwiększa koszty inwestycji.
Płyta fundamentowa czy fundament tradycyjny – co wybrać?
Pewnie nie ucieszy cię wiadomość, że nasza odpowiedź na pytanie, co wybrać: płytę fundamentową czy fundament tradycyjny, brzmi – to zależy. Ze względów konstrukcyjnych, wykonanie płyty fundamentowej poleca się m.in., gdy budynek ma mieć skomplikowaną bryłę, lub, gdy ze względów gruntowych podatność budynku na osiadanie jest wyższa. Ale już budując dom na skarpie, lepiej postawić na fundamenty tradycyjne.
A co z kosztami? Co jest bardziej opłacalne? Istnieje przekonanie, że fundament tradycyjny będzie tańszym rozwiązaniem, co rzadko ma pokrycie w praktyce. Płyta fundamentowa może być inwestycją nawet o kilkanaście tysięcy złotych tańszą, a jej wykonanie trwa… kilka dni, a nie kilka tygodni. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretną technologią, wyceń i skonsultuj obie metody i wtedy porównaj, co będzie lepszym wyborem.