szklane balustrady

Czy balustrady szklane sprawdzą się przy dzieciach

Wykończenia wnętrz

Dzieci w domu wymagają przystosowania wnętrza do wieku, rozwoju maluchów. Im starsze dzieci tym mniej ograniczeń i zabezpieczeń. Szklane elementy w domu z dziećmi to ryzyko. Wielu rodziców nie ma odwagi na balustrady szklane przy dzieciach. Ostrożność jest wskazana, niemniej szkło stosowane w wyrobie balustrad jest w pełni bezpieczne, a ich odpowiednie zamontowanie również zapewnia bezpieczeństwo.

Trafny wybór

Mając małe dzieci w domu warto pomyśleć o wygodzie i swobodzie mieszkania. Szklane balustrady mogą budzić niepokój, bezwzględnie przy ich wyborze trzeba dzieci przypilnować by nie zrobiły sobie krzywdy, bądź balustrady nie uszkodziły. Jednak czy wybierając inny rodzaj balustrady dzieci pilnować nie musimy? Otóż również trzeba dzieci doglądać, a bywa, że balustrada z drewna czy metalu może okazać się bardziej niebezpieczna niż szklana. Zatem wszystko zależy od podejścia. Gdy zależy nam na szklanej balustradzie, z pewnością będzie to trafny wybór.

Plusy i minusy

Plusem szklanej balustrady jest porównywalny stopień bezpieczeństwa z innymi materiałami z jakich wykonywane są balustrady. Niestety nie tylko obawa o bezpieczeństwo wskazuje na rezygnację ze szkła przy małych dzieciach. Górę bierze estetyka i kwestie utrzymania czystości. Co prawda szkło szybko i wygodnie się myje, to jednak nieustanne palcowanie małych rączek szkła może budzić przerażenie. Dzieci dotykając szkła szybko zabrudzą balustradę, jednak zmycie soczku czy czekolady ze szkła jest zdecydowanie łatwiejsze niż z drewna czy metalu. Również ślady pisaków, kredek itp. o wiele łatwiej jest zmyć ze szkła. Przede wszystkim trudniej jest dzieciom zabrudzić szklaną powierzchnię mazakiem czy kredką.

Jeśli chodzi o uszkodzenia szkła to bez wątpienia trudno jest je stłuc, o wiele szybciej można porysować, czy też szkło może po prostu pęknąć. Ponadto szkło ulega łatwemu zarysowaniu mechanicznemu. Pomimo iż paznokciem nie porysujemy balustrady szklanej to kołami samochodzików owszem. Balustrada znajduje się z reguły na wysokości wzorku i w zasięgu rąk dziecka, co za tym idzie narażona jest na uszkodzenia mechaniczne ze strony bawiących się maluchów. Innym minusem jest niewidoczność szkła, jego przejrzystość. O ile wybierzemy klasyczne szkło, balustrada może stanowić zagrożenie dla biegających dzieci, które zwyczajnie jej nie zauważą.

Nieco cierpliwości

Jeżeli odpowiednio podejdziemy do wychowania dzieci od maleńkości przyzwyczajając je do zagrożeń i obchodzenia się ze szkłem możemy być spokojniejsi. Wystarczy ostrożność, aby szklana balustrada nie stanowiła problemu. Biorąc pod uwagę wygodę w sprzątaniu szkło wygrywa z innymi materiałami ulegającymi zabrudzeniom i wymagającymi odnowy. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że dzieci rosną i uczą się ostrożności, czystości, uważności. Wyposażając dom, remontując go warto mieć na uwadze dobro dzieci ale też nie można rezygnować z odważnych marzeń tylko z powodu obecności maluchów. Przy poświeceniu czasu i uwagi dzieciom balustrady szklane nie muszą okazać się nietrafionym rozwiązaniem. Zaletą szkła jest pełne zabezpieczenie przed wypadnięciem czego nie zapewniają np. ażurowe balustrady.