Własny mieszalnik do betonu na placu budowy

Narzędzia

Posiadanie własnego mieszalnika do betonu, montowanego na ładowarce, to w wielu przypadkach bardzo korzystne rozwiązanie. Przede wszystkim, w przypadku, kiedy w trakcie realizacji bardziej rozległych inwestycji pojawia się zapotrzebowanie na duże ilości betonu. Mamy tutaj na myśli inwestycje takie jak budowa dróg, chodników, ogrodzeń. Jednym słowem takich, gdzie teren objęty budową jest stosunkowo rozległy. W takich sytuacjach, własny mieszalnik do betonu jest wręcz zbawieniem. Pozwala bowiem nie tylko na sprawne i szybkie przygotowanie betonu na placu budowy. Zapewnia nam on także możliwość efektywnej jego dystrybucji na rozległym terenie przy pomocy ładowarki, na której jest mieszalnik zamontowany.

Dobór właściwego mieszalnika do betonu.

Kwestia kluczową w tym zakresie jest jednakże prawidłowy wybór mieszalnika, w zależności od posiadanej ładowarki. Musimy zdać sobie sprawę z tego, iż do każdego modelu trzeba będzie dobrać inny mieszalnik. Wynika to z faktu jego masy własnej i maksymalnego obciążenia do ładowarki. Jednym słowem mieszalniki do betonu dobieramy pod względem gabarytów i możliwości danej ładowarki. Tak, by montaż mieszalnika na ładowarce nie prowadził do jej nadmiernego obciążenia.

Warto tutaj także podkreślić, iż mieszalniki do betonu montowane są na ramieniu ładowarki przy pomocy specjalnej płyty adaptacyjnej. Dzięki temu, będziemy mogli dobrać jeden mieszalnik do kilku ładowarek. Istnieje bowiem opcja, zamówienia kilku płyt adaptacyjnych do innych modeli ładowarek. Pod warunkiem spełnienia pozostałych wymagań danego mieszalnika. Jest to więc bardzo ciekawe rozwiązanie, które można dość dowolnie skalować w zależności od aktualnych potrzeb danego przedsiębiorstwa.

Zalety posiadania mieszalnika do betonu.

Warto także powiedzieć sobie nieco więcej na temat wszystkich korzyści, płynących z posiadania własnego mieszalnika do betonu. Przede wszystkim, jest to sama możliwość uniezależnienia się od zewnętrznych dostawców, co przekłada się oczywiście na stosunkowo spore oszczędności. Poza tym, należy tutaj wyszczególnić następujące kwestie:

  • Beton zawsze na czas – dokładnie wtedy kiedy go potrzeba
  • Zawsze dokładnie wyliczona ilość betonu – koniec z marnowaniem nadmiarowego betonu z betoniarni
  • Możliwość przygotowania betonu suchego, mokrego półsuchego – dokładnie takiego jaki jest aktualnie potrzebny.
  • Dystrybucja betonu na rozległym placu budowy – ładowarka może się przemieszczać jeszcze w trakcie przygotowywania betonu.

Niewątpliwie są to konkretne korzyści, dla których warto zainwestować w tego typu sprzęt. Wiele przedsiębiorstw budowlanych, będzie czerpać wielkie korzyści z posiadania własnego mieszalnika do betonu. Tym bardziej, iż jest to urządzenie niezbyt kosztowne. Dobre mieszalnik można kupić nawet za kilka tysięcy PLN, choć lepiej będzie może poszukać czegoś w okolicy 10-15 tysięcy za nowe urządzenie. Na pewno będzie to bardziej profesjonalny mieszalnik, który posłuży nam odpowiednio dłużej.