Pompy przeponowe do wody zanieczyszczonej.

Pompy

Pompowanie wody czystej, jak i zanieczyszczonej, może być realizowane przy zastosowaniu różnych pomp. Jednakże w przypadku wody zanieczyszczonej w sporym zakresie cząstkami stałymi, najlepiej realizować przy pomocy pomp przeponowych. W tym przypadku, pompy przeponowe do wody zanieczyszczonej stanowią rozwiązanie zdecydowanie najlepsze. Pozwalają one bowiem na skuteczne usuwanie zanieczyszczeń, oraz ciał stałych. W tym zakresie, wykorzystuje się pompy różnych producentów. Najpopularniejszymi rozwiązania są pompy przeponowe do wody zanieczyszczonej Flygt w serii WWM, czy też Caffini typu Libellula. Są to rozwiązania najlepsze w tym zakresie, choć trzeba wspomnieć, iż pompy Caffini, dostępne będą jedynie na rynku wtórnym, bowiem nie są już od jakiegoś czasu produkowane.

Jakie pompy przeponowe do wody zanieczyszczonej wybrać?

To oczywiście będzie uzależnione od wielu czynników. Musimy w pierwszej kolejności ustalić jaką wydajność pompowania chcemy osiągnąć. Trzeba także starannie określić rodzaj zanieczyszczeń. Te czynniki będą mieć wpływ na wybór konkretnej jednostki pompowej. W przypadku nieprawidłowego doboru, możemy bowiem doprowadzić do zatkania się pompy a co gorsza, nawet do jej uszkodzenia.

Czym charakteryzują się pompy przeponowe do wody zanieczyszczonej?

Są to pompy samozasysające dostosowane do pracy na sucho w niemalże nieograniczonym zakresie. Sprawdzają się więc nie tylko przy klasycznych pracach związanych z pompowaniem wody zanieczyszczonej. Są także bardzo efektywne przy współpracy z instalacjami igłofiltrowymi. Szczególnie w przypadku instalacji igłofiltrowych trudno jest określić przepływ wody, a często będziemy mieć okresy, kiedy po prostu nie będzie wody do pompowania. W takich sytuacjach, pompa sprawdzająca się w pracy na sucho, będzie rozwiązaniem niemalże idealnym. Warto jednakże podkreślić, iż pompy przeponowe do wody zanieczyszczonej Caffini Libellula, raczej nie sprawdzą się przy dużych instalacjach igłofiltrowych. Możemy jednak stosować je z powodzeniem przy obciążeniu maksymalnie 10-15 sztukami igłofiltrów. Głębokość montażu igłofiltrów nie powinna jednak przekraczać 4 metrów.

Pompy przeponowe Caffini Libellula

Należy tutaj przede wszystkim podkreślić, iż są to pompy przeznaczone do pracy w budownictwie. W swojej podstawowej wersji są wykonane z aluminium, dzięki czemu są bardzo odporne na działanie korozji. Dodatkowo, można znaleźć na rynku wersje wykonane z żeliwa jak również brązu oraz stali nierdzewnej. Tego typu jednostki będą przeznaczone do pracy w bardziej wymagającym środowisku, przy większym zakresie zagrożenia korozyjnego.

Podsumowanie

Przede wszystkim więc, musimy pamiętać, iż pompy przeponowe do wody zanieczyszczonej, będą idealnym rozwiązaniem w przypadku instalacji igłofiltrowych. Można je jednakże wykorzystywać także w innych zastosowaniach budowlanych. Sprawdzą się nawet do powierzchniowego odwadniania wykopów budowlanych. Są to więc pompy dość uniwersalne, o stosunkowo szerokim spektrum zastosowania.