Czy budowa domu jednorodzinnego musi być długim i stresującym procesem? Z pewnością wszystko zależy od konkretnego przypadku. Dla niektórych wybudowanie domu to seria niemiłych wspomnień, inni z kolei swoją budowę wspominają z uśmiechem na ustach. Co zrobić, żeby budowa domu od pomysłu o wyprowadzce aż do momentu wprowadzki przebiegała bez problemów? Niestety nie ma na to jednoznacznej recepty. Na pewno wiele zależy od zatrudnionej firmy budowlanej oraz od szczęścia. Tak czy inaczej szczęściu trzeba pomóc i mieć odpowiedni plan!
Dlatego też w tym artykule przedstawiamy podstawowe etapy budowy domu jednorodzinnego.
Na początku wybierz projekt domu oraz działkę. Pamiętaj, żeby wybór domu i działki był spójny. Błędem jest zakup działki i dopiero później dopasowywanie projektu. Czasami miejscowy plan zagospodarowania może sprawić, że nie wybudujemy dokładnie tego domu o jakim marzymy.
Kolejny etap to uzyskanie pozwolenia na budowę. Jest to proces, który trwa co najmniej kilka miesięcy, natomiast niekoniecznie musi być bardzo uciążliwy, bo z reguły większość formalności można przekazać projektantowi lub innej osobie, która wykonuje tego typu usługi.
Następny etap to przygotowanie do budowy. Tutaj kluczem jest wybranie kompetentnego wykonawcy oraz podpisanie odpowiedniej umowy. Ponadto, wśród obowiązków widnieją takie zadania jak zgłoszenie robót to Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, ogrodzenie budowy, umieszczenie tablicy informacyjnej, zakup dziennika budowy i kilka innych formalności. Na szczęście w większości zadań tego typu powinien wesprzeć nas przedstawiciel ekipy budowlanej lub biuro projektowe.
Kolejne etapy to już nic innego jak prace budowlane. Najpierw stan surowy otwarty, później stan surowy zamknięty w dalszej kolejności stan deweloperski. Ukoronowaniem całości są prace wykończeniowe (które zazwyczaj wykonuje osobna ekipa budowlana).
Więcej na temat poszczególnych etapów można przeczytać na https://blog.poradnik-budowlany.com/