Magia domów z drewna

Informacje budowlane

Domy z drewna mają niezaprzeczalny urok, któremu ulega każda osoba przestępująca ich próg. Zapach naturalnego materiału, jakim jest drewno, niepowtarzalna uroda każdego bala, z którego zostaje wykonana cała konstrukcja oraz zdrowy mikroklimat tworzący się w drewnianym wnętrzu powodują, że magia domów z drewna przyciąga coraz więcej inwestorów. Jakie są zalety domów z drewna i na czym polega ich magia?

Zalety domów z drewna

Domy z drewnianych bali to wyjątkowo szybko wykonywane realizacje. Ich lekka, ale wytrzymała konstrukcja powoduje, że wszelkie prace budowlane trwają znacznie krócej niż przy domach murowanych. W przypadku domów w konstrukcji szkieletowej, ekipa montażowa przyjeżdża już z gotowymi elementami na plac budowy, co pozwala na błyskawiczne postawienie całej budowli. Wprowadzenie do użytku drewna klejonego wzmacnianego włóknem spowodowało ponadto, że domy drewniane są znacznie bardziej wytrzymałe i bezpieczne, a jednocześnie zoptymalizowane pod względem kosztów. Drewno klejone jest również bezpieczne, nawet w wypadku pożaru. Nawet w wyniku długotrwałego działania wysokich temperatur zachowuje nośność i wytrzymuje obciążenia budowli. Nie pęka ponadto jak beton i nie emituje pod wpływem wysokiej temperatury szkodliwych substancji.

Domy z drewna, choć w Polsce kojarzą się często z sezonowymi domkami letniskowymi, są współcześnie konstrukcjami, w których można bez problemów mieszkać przez cały rok. Drewno ma doskonałe właściwości termoizolacyjne, dzięki czemu dobrze uszczelnione domy z bali drewnianych zimą zapewniają mieszkańcom przytulność i ciepło, a latem przyjemnie chłodzą. Drewno samoczynnie reguluje także zarówno temperaturę, jak i wilgotność, co gwarantuje mieszkańcom dobry stan zdrowia i samopoczucia.

Aranżacje domów z drewna

Dzięki postępowi technologicznemu używane współcześnie maszyny do obróbki drewna umożliwiają efektywniejszą obróbkę nawet surowców wielkogabarytowych. Umożliwia to tworzenie zdecydowanie bardziej zróżnicowanych projektów domów drewnianych, nawet bardzo nowoczesnych. W zależności od potrzeb inwestorów, domy drewniane mogą być parterowe lub piętrowe. Wygodne jest wygospodarowanie w nich dodatkowych pomieszczeń, jak spiżarnia, garderoba czy suszarnia. Można także dobudować do nich garaż. Bryły budynków zachowują klasyczne proporcje połączone z nowoczesnymi rozwiązaniami. Wewnętrzne ściany mogą być wykonane z płyt kartonowo-gipsowych, co powoduje, że mieszkańców urządzających tego typu wnętrze nie ogranicza w żaden sposób wygląd naturalnych bali drewnianych.