Wymiana gniazdek elektrycznych w swoim domu.

Instalacje elektryczne

Gniazdka elektryczne to jeden tych elementów instalacji, które podlegają najszybszemu zużywaniu się. Dlatego też, musimy w miarę regularnie je wymieniać na nowe. Z reguły ma to miejsce podczas prac remontowych w budynku, czyli raz na około 4-5 lat. W trakcie kiedy zajmujemy się odświeżaniem ścian w pomieszczeniach mieszkalnych, z reguły przeprowadzana jest także wymiana gniazdek i łączników. Często jest to realizowane ze względów czysto estetycznych, ale trzeba powiedzieć sobie szczerze, iż wpływa to także na nasze bezpieczeństwo oraz komfort podczas użytkowania instalacji elektrycznych. Sprawdźmy jednak, czy do wymiany gniazdek trzeba zatrudniać profesjonalnego elektryka z uprawnieniami, czy też może poradzimy sobie z tego typu pracą samodzielnie?

Kiedy wymieniać gniazdka elektryczne?

Oczywiście opisany powyżej przypadek wymiany gniazdek elektrycznych, jest najczęściej spotykanym, jednakże trzeba pamiętać, iż często jest to działanie podejmowane poza realizacją remontów w domach. Wynika głównie z naszej oceny stopnia zużycia gniazdka elektrycznego. Jeśli widzimy wyraźnie, iż wtyczka nie jest już tak stabilnie trzymana w gniazdku, lub ewidentnie dostrzegamy jakiekolwiek iskrzenie podczas wkładania lub wyjmowania wtyczek do gniazdka, to znak, iż nadchodzi jego czas na wymianę. Czasami do konieczności wymiany dochodzić będzie w wyniku przypadkowych sytuacji, jak chociażby przypadkowe wyrwanie gniazdka ze ściany. Często kończy się to tym, iż wystarczy gniazdko na nowo zamocować w ścianie. Jednakże równie często dochodzi do poważniejszych uszkodzeń, jak chociażby zerwanie haków montujących gniazdko w puszcze, czy też wyrwanie śrub mocujących przewody elektryczne. Jednym słowem, przypadków, kiedy zachodzi konieczność wymiany gniazdka elektrycznego na nowe, jest stosunkowo sporo.

Jak samodzielnie wymieniać gniazdka elektryczne?

Okazuje się też, iż gniazdka elektryczne możemy wymienić samodzielnie. Nie jest tutaj koniecznym zatrudnianie od razu fachowca elektryka. Oczywiście pod warunkiem, iż posiadamy przynajmniej podstawową wiedzę o prądzie elektrycznym oraz dysponujemy niezbędnymi, bezpiecznymi do pracy z elektrycznością narzędziami. W większości domów jednakże takowe narzędzia są na podstawowym wyposażeniu. Chodzi nam o posiadaniem przynajmniej dwóch śrubokrętów (krzyżak i płaski) z izolacją, oraz tak samo izolowanych kombinerek. Do tego przydatnym narzędziem będzie także śrubokręt-próbnik, którym będziemy mogli sprawdzić czy na damy przewodzie jest napięcie elektryczne, czyli faza.

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac i tak zawsze musimy wyłączyć prąd na bezpieczniku głównym, aby odciąć jego dopływ od gniazdka, które będziemy wymieniać. Zanim jednak przystąpimy do jego rozkręcania, za pomocą próbnika upewniamy się, czy faktycznie prąd został odcięty. Dopiero kiedy się upewnimy, możemy przystąpić do właściwej wymiany gniazdka, co polega na odkręceniu przewodów ze starego gniazdka i podłączeniu ich do nowego, oraz zamocowaniu gniazdka w ścianie. Prace tego typu nie należą do wymagających, aczkolwiek stanowią zagrożenie, toteż należy wszystkie czynności wykonywać starannie i spokojnie, aby nie narazić się na porażenie prądem elektrycznym.