Wybór narzędzi malarskich dla amatora.

Narzędzia

Realizacja prac malarskich w swoim własnym domu, czy też mieszkaniu, nie jest na tyle wymagająca, aby koniecznością było zatrudnianie profesjonalnej ekipy. W większości przypadków tego typu prace, jesteśmy w stanie zrealizować samodzielnie. Aczkolwiek niezbędna będzie podstawowa wiedza, oraz odpowiednie narzędzia i akcesoria malarskie, bez których trudno myśleć o prawidłowej realizacji prac malarskich. Generalnie, wybór narzędzi malarskich, powinien opierać się o ich jakość a niekoniecznie o niską cenę. Oczywiście musimy także zwrócić uwagę na użyteczność konkretnych narzędzi, gdyż nie wszystkie z nich będziemy koniecznie potrzebować. Jest to więc zagadnieniem, któremu warto przyjrzeć się z nieco bliższej perspektywy.

Czy wybór narzędzi malarskich jest trudny?

W sumie to trudny i skomplikowany nie jest, aczkolwiek wymaga odpowiedniego podejścia do tematu. Nie można po prostu wejść do sklepu i zakupić kilka pędzli, jakąś tam szczotkę i pół wałka malarskiego. Musimy w pierwszej kolejności wnikliwie przeanalizować nasze potrzeby w kontekście konkretnych prac, jakie mamy zamiar realizować. Jeśli zaś jakiegoś narzędzia nie zakupimy a okaże się nam potrzebne? Zawsze można dokupić potem. Jest to na pewno lepsze, niż zakup narzędzia, którego nigdy nie wykorzystamy. Tak więc w pierwszej kolejności warto przyjrzeć się podstawowym narzędziom malarskim, oraz ich zastosowaniu i przeznaczeniu. To pozwoli nam konkretnie określić nasze potrzeby przez pryzmat planowanych do przeprowadzenia robót.

  • Wałki malarskie – służą do malowania tylko i wyłącznie na idealnie, lub prawie idealnie prostych, płaskich powierzchniach. W nowym budownictwie sprawdzą się więc idealnie, aczkolwiek w starszych budynkach może być problem. Jeśli ściany nie są płaszczyznami idealnie prostymi, to może się okazać, iż wałek nie zamaluje całej powierzchni. Drobne nierówności są tutaj dopuszczalne, niemniej jednak przy większych będzie już problem.
  • Szczotki malarskie – idealne do prac malarskich w starszych budynkach. Stosując szczotkę malarską nie trzeba się martwić tym, czy ściana jest idealnie płaska. Długie włosie szczotki malarskie dostanie się wszędzie.
  • Pędzle malarskie – narzędzia wykorzystywane do prac wykończeniowych. Dzięki odpowiednim pędzlom malarskim będziemy mogli skutecznie zamalować przestrzeń za grzejnikiem, pod parapetem czy też wykończyć narożniki oraz wnęki drzwi oraz okien.

Które narzędzia będą mi potrzebne?

To właściwie będzie zależne od tego, jakiego rodzaju ściany znajdują się w naszym budynku. Jeśli mamy ścianę idealnie płaskie, równe, bez żadnych zagłębień i fałd, to w zasadzie możemy zapomnieć o szczotce. Jest absolutnie zbędna. W tym przypadku wybór narzędzi malarskich będzie prosty. Jeśli z kolei w naszym starym domu, ściany są wszędzie krzywe i nierówne, wałek raczej sobie nie poradzi. Tutaj także wybór narzędzi malarskich będzie prosty. Rezygnujemy z wałku a kupujemy jedynie pędzle wykończeniowe oraz szczotkę. Pozostaje ostatnia kwestia, kiedy część ścian jest płaska a część nie. Tutaj już trzeba będzie zakupić wszystkie trzy narzędzia. Wałkiem wymalujemy wszystkie proste ściany co znacznie przyspieszy prace, a potem pozostałe skończymy szczotką.

Podsumowanie

Generalnie rzecz więc ujmując, musimy pamiętać, iż inwestując w profesjonalne pędzle i akcesoria malarskie powinniśmy skupić się na ich przydatności w zakresie planowanych do realizacji prac. Właściwy wybór narzędzi malarskich nie jest nazbyt skomplikowany, niemniej jednak trzeba się skupić i przeprowadzić odpowiednie analizy naszych potrzeb.