Pędzle budowlane i ich przeznaczenie.

Narzędzia Wykończenia wnętrz

szczotka-malarskaWiększość z nas z całą pewnością myśli sobie, iż pędzle to po prostu pędzle i wystarczy wziąć pierwszy lepszy do reki i można nim zrealizować każdą pracę malarską. Niemniej jednak jest zupełnie przeciwnie, a pędzle dzielą się na kilka grup pod względem kształtu, konstrukcji materiałowej i ogólnego zastosowania. Wiedzę w tym zakresie powinni posiadać przede wszystkim pracownicy firm budowlano remontowych, bowiem w tym przypadku będą to narzędzia dość często wykorzystywane do wielu różnych prac. Począwszy od typowych pędzli malarskich stosowanych przy wykańczaniu wnętrz, a skończywszy na pędzlach budowlanych przeznaczonych przede wszystkim do realizacji prac zewnętrznych, czyli na przykład do nakładania hydro izolacji na mury zewnętrzne.

Czym różnią się poszczególne pędzle?

Oczywiście nie każdy będzie od razu wiedział, czym różnią się między sobą poszczególne pędzle, toteż warto sobie tutaj powiedzieć w tym zakresie nieco więcej. Jest to bardzo ważna kwestia, gdyż od tego podziału zależne jest właśnie prawidłowe zastosowanie poszczególnych narzędzi do poszczególnych prac, od czego zależeć będzie efektywność ich przeprowadzania. Tak więc pędzle możemy podzielić na:

  • Pędzle malarskie – wszystkie typu pędzli stosowane przede wszystkim w pracach wykończeniowych. Pędzle do malowania zarówno farbami olejnymi, akrylowymi, jak i kredowymi czy też nowoczesnymi emulsjami wewnętrznego zastosowania.
  • Pędzle budowlane – twarde pędzle i szczotki służące do nakładania podkładów i zabezpieczeń na mury budynku.

Generalnie możemy powiedzieć, iż w tym szczególnym przypadku, będziemy mieć do czynienia z wieloma podgrupami wewnątrz tych dwóch kategorii pędzli i szczotek, aczkolwiek jest to już znaczne rozdrobnienie tematu, w które zagłębiać, warto się jedynie w przypadku kiedy będziemy faktycznie nosić się z zamiarem realizacji tego typu prac.

Dobór narzędzi do konkretnych zastosowań.

Kwestią kluczową w tym przypadku będzie umiejętny dobór poszczególnych szczotek i pędzli w zależności od rodzaju realizowanych prac. Chodzi tutaj o to, iż zastosowanie niewłaściwie dobranych narzędzi, niestety przekładać się będzie na automatyczne utrudnienie prowadzonych prac, jak również na szybsze zużycie. W niektórych nawet przypadkach może się okazać, iż realizacja danej pracy przy zastosowaniu niedobranego narzędzia, będzie całkowicie niemożliwa. Warto tuta więc sprawdzić co na opakowaniu napisał producent pędzli budowlanych a co napisał producent zwykłych pędzli malarskich w zakresie potencjalnego zastosowaniu, bowiem będą to dla nas podstawowe wytyczne w tym zakresie. Pozwoli nam to wstępnie zorientować się o przeznaczeniu pędzla, jego twardości i odporności chemicznej, przez co też, będziemy w stanie skutecznie je dobierać względem rodzaju realizowanych prac, oraz stosowanych farb. Musimy więc ostatecznie powiedzieć, iż realizacja jakichkolwiek prac malarskich do najłatwiejszych nie należy, wobec czego powinniśmy przede wszystkim pamiętać o tym, aby zapewnić sobie możliwość prawidłowego i skutecznego przeprowadzania wszelkich prac malarskich w branży budowlanej.