Jak samodzielnie przeprowadzić remont w mieszkaniu?

Narzędzia

Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, ale remont w mieszkaniu można z powodzeniem przeprowadzić samodzielnie. Jest to w większości prosta sprawa, choć znajdą się także prace wymagające nieco więcej wiedzy i doświadczenia. W takich sytuacjach warto skorzystać z możliwości zatrudnienia fachowca. Jednakże prace związane z odświeżeniem ścian czy też montażem mebli, paneli podłogowych itp., każdy może wykonać samodzielnie. Warto jednakże mieć podstawową wiedzę w tym zakresie, aby wszystkie prace z tym związane zostały przeprowadzone jak najbardziej prawidłowo. Poza tym, z biegiem czasu nabierzemy wprawy i doświadczenia, co pozwoli nam w przyszłości jeszcze sprawniej realizować prace remontowe w swoim domu czy też mieszkaniu.

Przygotowanie do odświeżenia mieszkania.

Zanim przystąpimy do realizacji prac malarskich, trzeba będzie każde pomieszczeni odpowiednio do tego przygotować. Najlepiej też prace tego realizować po kolei, pokój za pokojem. Chyba, że mamy możliwość wyniesienia wszystkiego z mieszkania na czas remontu. Z reguły jest to jednak niemożliwe, więc będziemy przeprowadzać remont etapami.

Wynosimy wszystkie meble z danego pomieszczenia. Pozostałe, których nie możemy wynieść, zabezpieczamy folią malarską i staramy się ustawić tak, aby nie przeszkadzały w pracy. Dużą szafę dobrze jest przesunąć przynajmniej na środek pokoju. Ułatwi to poruszanie się dookoła pokoju.

  • Zabezpieczamy okna i drzwi taśmą malarską. Staramy się tak wszystko okleić, aby idealnie domalować ściany a nie zabrudzić ram okiennych i drzwiowych.
  • Sprawdzamy ilość warstw farby na ścianie. Jeśli będzie to więcej niż cztery, trzeba będzie je usunąć. W tym celu trzeba będzie ścianę obficie zmoczyć, a następnie zedrzeć szpachlą do drapania.
  • Uzupełniamy wszystkie ubytki. Najlepiej wykorzystując do tego celu gips lub gładź gipsową. Warto przy okazji sprawdzić czy gdzie nie ma ubytków ukrytych, które także należy wydłubać i zalepić.
  • Gruntujemy ściany. Jest to bardzo ważny element. Dzięki temu procesowi wyrównany chłonność podłoża. To z kolei zagwarantuje nam równomierne schnięcie farby a tym samym brak jakichkolwiek odbarwień.
  • Przystępujemy do właściwego malowania. Tutaj trzeba jednak umiejętnie dobrać odpowiednie narzędzia malarskie. Jest to ważne, bowiem każdy producent zestawów pędzli do malowania będzie wytwarzać nieco inne jakościowo narzędzia. My zaś będziemy musieli wybrać takie, które będą się sprawdzać w naszym zastosowaniu. To oczywiście wymaga nieco doświadczenia, aczkolwiek można dość prosto ogarnąć nawet bez tego. Starczy przetestować podatność na wypadanie włosia. Jeśli włosie nie wypadnie nam przy mocniejszym pociągnięciu, możemy uznać że pędzle będą się sprawdzać. Ich twardość zostawmy sobie na potem, kiedy już nabędziemy odpowiedniego doświadczenia.

Podsumowanie

Widzimy więc, iż jest to proces może i nieco skomplikowany, ale do ogarnięcia przez każdego. Wystarczy przestrzegać powyższych kroków, a z całą pewnością każdy poradzi sobie z przeprowadzeniem odświeżenia swojego własnego domu czy też mieszkania.