mlot-hydrauliczny-do-miniladowarki

Hydrauliczne młoty wyburzeniowe i ich funkcjonalność.

Narzędzia

Pojawienie się na rynku narzędzi takich jak wszelkiego rodzaju młoty hydrauliczne do koparek, ładowarek, czy też minikoparek i miniładowarek, znacznie poszerzyło spektrum zastosowania tych maszyn budowlanych. Dotychczas ich funkcja była ściśle ograniczona, natomiast w chwili obecnej, możliwe jest stosunkowo proste i łatwe jej poszerzenie, poprzez dokupienie odpowiedniego narzędzia i jego montaż. Młoty hydrauliczne w tym przypadku montuje się bardzo prosto, poprzez odpowiedni adapter montowany na ramię urządzenia, w miejsce standardowej łyżki. Przyjrzyjmy się zatem przypadkom zastosowań tego typu narzędzi, gdyż może się okazać, iż także w naszym przedsiębiorstwie, znajdzie się zapotrzebowanie na tego typu narzędzie.

Podstawowe zastosowania młotów hydraulicznych.

Przede wszystkim, trzeba tutaj sobie powiedzieć, czym są tak w rzeczywistości wspomniane młoty hydrauliczne. Otóż są to dodatkowe osprzętu do koparek i ładowarek, które zmieniają maszyną w centrum wyburzeniowe. Wyobraźmy sobie, że na ramię koparki będziemy nakładać młot pneumatyczny o sile wielokrotnie większej niż ręczne młoty pneumatyczne. W tym bowiem przypadku, nawet najmniejszy młot do miniładowarki będzie dysponować energię uderzenia na poziomie 200 J, a więc dwudziestokrotnie większą niż w przypadku ręcznych młotów pneumatycznych. Można sobie więc wyobrazić, do czego zdolne będzie takie urządzenie. Starczy powiedzieć, iż te najmniej młoty do miniładowarek czy też minikoparek, będą znajdywać swoje zastosowanie przede wszystkim w pracach ziemnych, do kruszenia przeszkód gruntowych, na które można natrafić podczas realizacji różnorodnych wykopów budowlanych. Do tego jeszcze dochodzą potężne młoty wyburzeniowe montowane na dużych koparkach i ładowarkach, które będą dysponować energią uderzenia na poziomie nawet kilku tysięcy Dżuli, przez co też perfekcyjnie sprawdzają się w przypadku wyburzeń, do kruszenia żelbetonu wraz ze zbrojenia. Praktycznie nie ma takiej konstrukcji betonowej, która byłaby w stanie stawić skuteczny opór przed młotami hydraulicznymi do koparek.

Typowa konstrukcja młota hydraulicznego.

mlot-do-koparkiW podstawowym wydaniu, kupując młot hydrauliczny do koparki otrzymamy od dostawcy samo narzędzie oraz adapter do posiadanego przez nas modeli koparki. Jest to swego rodzaju usprawnienie, które pozwala producentom przygotować kilkanaście różnorodnych adapterów, montowanych na ramie koparki, a do każdego z nich można potem montować praktycznie wszystkie modele młotów tego samego producenta. Przykładowo, jeśli zaopatrzymy się w adapter służący do montażu młotów Arrowhead do posiadanej przez nas koparki, to raczej bez większych trudności, będziemy w stanie montować na naszej koparce wszystkie dostępne w obrocie młoty Arrowhead. Pod warunkiem iż koparka będzie spełniać wymagania młota w zakresie ciśnienia roboczego i innych parametrów, szczegółowo wypisanych na tabliczce znamionowej młota. Warto także zwrócić uwagę na kwestię tego, czy dane modele młota wraz z adapterem będą dysponować odpowiednim systemem amortyzacji uderzeń, bowiem w wielkich młotach będziemy mieć do czynienia z ogromnymi energiami uderzenia, a bez dobrej amortyzacji, niestety będziemy narażać na szwank sprawność ramienia posiadanej przez nas maszyny.