Dobór okna dachowego.

Wykończenia wnętrz

Budowa domu z poddaszem użytkowym, to jedno z wielu rozwiązań, pozwalających nam zaoszczędzić spore fundusze na budowie, a jednocześnie nie ograniczających nasze przyszłej przestrzeni mieszkalnej. Poddasza użytkowe charakteryzują się bowiem niższym kosztem budowy, przy zachowaniu metrażu. Co prawda trzeba liczyć się z okrojonym poziomem komfortu eksploatacji pomieszczeń na tego typu poddaszu, oraz koniecznością zakupu odpowiednich okien dachowych, niemniej jednak, jako pomieszczenia sypialniane, sprawdzają się one wręcz wyśmienicie. Przyjrzyjmy się jednak nieco bliżej kwestii doboru samych okien dachowych, bowiem jest ona w tym przypadku najtrudniejszym zadaniem.

Wymagania dotyczące okien dachowych.

Przede wszystkim, musimy zdać sobie sprawę z kwestii tego, iż okna dachowe, powinny charakteryzować się zupełnie innymi parametrami technicznymi, niż standardowe okna ścienne. Będą one bowiem w większym zakresie narażone na działanie czynników atmosferycznych, jak również komfort ich użytkowania będzie uzależniony od zastosowanych technologii. Okna dachowe, powinny być o wiele lepiej także zamontowane, zapewniając pełną szczelność poszycia dachowego, gdyż woda pochodząca z opadów atmosferycznych, mogłaby tutaj bardzo szybko poczynić nieodwracalne szkody. Można jedynie mniejszą uwagę zwrócić na kwestię izolacji akustycznej okien dachowych, bowiem nie będą one zwrócone nigdy w stronę ulicy czy placów zabaw, toteż i poziom hałasów przedostających się przez okna będzie o wiele mniejszy. Nie musza one także być tak samo duże jak okna ścienne, gdyż i tak będą przechwytywać o wiele więcej światła dziennego. W tym przypadku okno może być nawet o połowę mniejsze, a i tak przechwyci dla nas tyle samo światła dziennego, co dwa razy takie okno ścienne. Jednym słowem dobór okien dachowych, będzie tutaj wymuszony zupełnie innymi kwestiami niż ma to miejsce w przypadku okien ściennych.

Wybieramy właściwe okna.

Aby dokonać jednak właściwego doboru okien dachowych, przede wszystkim trzeba będzie określić zapotrzebowanie na światło dzienne w poszczególnych pomieszczeniach na poddaszu użytkowym. Bardzo istotną kwestią będzie tutaj sam dostawca okien dachowych, bowiem nie każdy będzie w stanie zagwarantować nam takie same parametry techniczne okien. W szczególności zaś chodzi o kwestię parametrów przenikalności cieplnej, które będą przekładać się na straty ciepła z mieszkania a tym samym na koszty ogrzewania całego domu. Bardzo dobrze prezentują się na przykład okna dachowe w Bielsku Białej od Drew Dom, bowiem jest to jeden z bardziej doświadczonych dostawców stolarki okiennej, zarówno tradycyjnej, jak i dachowej. Tutaj możemy liczyć na o wiele lepsze podejście do kwestii doboru okien względem ich jakości oraz naszych indywidualnych wymagań. Generalnie rzecz więc ujmując, wybór odpowiedniej stolarki okiennej do pomieszczeń na poddaszu użytkowym, będzie wymagać od nas odpowiednio innego podejścia, aczkolwiek nie jest to zadaniem niewykonalnym.