Układanie parkietu i podłóg

Wykończenia wnętrz

Wykończenie domu, czy mieszkania nie jest rzeczą banalną. Jest to coś, co będzie się oglądało przez klika lat – do kolejnego remontu, czy też odświeżania wnętrz, wiąże się również z nakładami finansowymi. W związku z tym warto wcześniej zastanowić się, jakie efekt chce się osiągnąć i jakich materiałów użyć. Szczególnie, gdy mowa o wykończeniu podłóg.

Co na podłogę?

W zależności od ogólnie przyjętej koncepcji mogą to być różne materiały, zaczynając od wszelkiej maści wykładzin, przez terakotę, po podłogi drewniane. Te ostatnie są świetnym pomysłem na wykończenie wnętrz takich jak salon, czy pokoje. Nadają pomieszczeniom ciepły i zarazem, elegancki wygląd. Ten typ wykończenia jest również uniwersalny i ponadczasowy – dobrze wykonana podłoga drewniana, czy parkiet nie wychodzą z mody. Dodatkowym atutem jest to, że zamiast przy kolejnym remoncie zrywać stare klepki i układać nowe, wystarczy poddać je zabiegom renowacyjnym, by odzyskały utracony przez lata blask.

Renowacja podłóg drewnianych

Skuteczną formą renowacji drewnianych podłóg jest cyklinowanie. Polega ono na zeszlifowaniu wierzchniej, zużytej i zniszczonej warstwy za pomocą cykliniarki. Wyposażonym w papier ściernym urządzeniem przejeżdża się kilkukrotnie po podłodze. Dzięki podłączeniu cykliniarki pod specjalny odkurzacz można wykonać zabieg, ograniczając ilość zalegającego kurzu. Wykonanie cyklinowania jest możliwe, jeśli klepki podłogowe są grubości min. 22 mm – zapewnia to możliwość wykonania do 5 cyklinowań, ponieważ każdorazowe cyklinowanie to ubytek około 1-2 mm podłogi. Warstwa pozostała po zeszlifowaniu powinna wynosić najmniej 0,5-1 cm grubości, inaczej będzie zbyt miękka, łatwo ulegająca uszkodzeniu.

Samodzielnie, czy zlecić firmie?

Ułożeniem podłóg, czy ich późniejszym cyklinowaniem można zająć się samodzielnie. Jednak w przypadku, gdy nie jest się pewnym swoich umiejętności, czy też brak na to czasu, warto zlecić takie zadanie wyspecjalizowanym fachowcom. Cena podawana przez fachowców może obejmować kompleksową usługę lub realizację części prac. Układanie pakietu i podłóg poznań to jedna z wiodących ofert w tym mieście.