Systemy sterowania oświetleniem ulicznym

Oświetlenie

Systemy sterowania oświetleniem ulicznym to interesujące zagadnienie, gdyż obecne rozwiązania pozwalają w sposób w pełni zautomatyzowany zarządzać oświetleniem w firmie lub w przestrzeni miejskiej. Mimo, że możliwości współczesnych systemów są imponujące nie każdy decydent (np. zarządca gminy, powiatu lub właściciel firmy) o niech wie. Oczywiście, wynika to z faktu, że tego rodzaju systemy są dosyć niszowym zagadnieniem. Wychodząc temu naprzeciw bohaterem niniejszego artykułu są wspomniane systemy sterowania i zarządzania oświetleniem ulicznym.

Dlaczego systemy sterowania i zarządzania oświetleniem ulicznym nazywamy inteligentnymi?

Określenie “inteligentny system” brzmi dosyć górnolotnie i zarazem ogólnikowo. Zatem przyjrzyjmy się co w szczegółach kryje się za tym pojęciem. Takiego określenia używamy w stosunku do systemu, który potrafi w miarę możliwości optymalnie dobrać moment na włączenie lub wyłączenie oświetlenia. Bardziej zaawansowane systemy mogą także regulować natężenie światła w zależności od potrzeb oraz służyć jako niezbędny produkt przy projektach typu “iluminacja obiektów architektonicznych”. Wśród zalet takiego rozwiązania poza dostarczeniem odpowiedniej ilości światła, należy wymienić przede wszystkim optymalne zarządzanie energią elektryczną co potrafi przełożyć się na wymierne oszczędności finansowe.

Możliwości systemu zarządzania oświetleniem ulicznym

Systemy sterowania oświetleniem ulicznym, składają się ze sterowników oraz odpowiedniego oprogramowania. Główne funkcjonalności to możliwość zdalnego sterowania oświetleniem oraz możliwość precyzyjnego określenia momentu włączenia/wyłączenia świateł w zależności od wschodu/zachodu słońca. Co ważne, system jest wyposażony w odbiornik GPS, dzięki któremu można precyzyjnie określić położenie instalacji oświetleniowej (oraz moment wschodu i zachodu).

Użytkownicy inteligentnych systemów sterowania oświetleniem ulicznym, szczególnie cenią sobie wygodną formę zarządzania. Każdy użytkownik systemu ma dostęp do dedykowanego portalu internetowego, dzięki czemu ma wygodny wgląd w podległą mu strukturę oświetleniową (np. na poziomie danego miasta lub gminy). Oczywiście dostęp do systemu jest w pełni bezpieczny (stosowane są podobne zabezpieczenia jak w systemach bankowych).