Nowoczesne lampy do Twojego biura

Oświetlenie

Charakter i jakość oświetlenia biurowego bezpośrednio wpływa na naszą wydajność pracy wspierając ją lub przeciwnie – rozpraszając osoby znajdujące się w pomieszczeniu. Warto wiedzieć, że zbyt jasne lub zbyt ciemne światło może powodować bóle głowy, zmęczenie oczu i zmniejszoną wydajność pracy. Zatem jak odnaleźć się wśród szerokiego wachlarza produktów, jakie oferuje nam producent lamp? Które abażury będą najlepiej pasowały do biurowej przestrzeni? Aranżując miejsce swojej pracy, warto wziąć pod uwagę kilka aspektów.

Jakie lampy do biura wybrać?

Na równi z estetyką i designem wybranych lamp biurowych, naszą uwagę zwrócić powinny właściwe żarówki. Ich zakres intensywności i kolor mierzony jest w skali Kelvina. Dlatego podczas dokonywania wyboru odpowiedniej lampy do biura, starajmy się zachować równowagę pomiędzy poszczególnymi źródłami światła, upewniając się, że wszystkie mają tę samą temperaturę. Jako górne oświetlenie biura często wybierane są świetlówki fluorescencyjne — dzieje się tak, ponieważ ich intensywność nie jest przesadzona i przypominają światło dzienne, które wspiera pracę i redukuje uczucie zmęczenia.

Czym się kierować, wybierając oświetlenie do biura i gabinetu?

  • Najważniejsze jest to, aby tak jak w przypadku tradycyjnego biura, w domowym gabinecie także wykorzystać lampy główne, zadaniowe i akcentujące;
  • Niech wybrane przez nas lampy będą nie tylko praktyczne, ale i pasujące do stylu naszego biura – w tym pomogą nam barwne abażury;
  • Warto wcześniej zaplanować strefy oświetlenia niezbędne w naszym gabinecie — w końcu miejsce do czytania, jak i do pracy wymaga oddzielnego światła;
  • Rozmieśćmy światło równomiernie i zadbajmy o identyczną temperaturę barwową poszczególnych lamp tak, aby osiągnąć harmonijny i zrównoważony efekt końcowy.

Istotny jest także aspekt wizualny, jednak to, jakie lampy do biura uznamy za dekoracyjne, zależy w dużej mierze od naszego gustu. Warto jednak uważać na zbyt mocne, intensywne światło, które, zamiast budować nastrojową atmosferę, mogłoby rzucać odbicie na ekran naszego monitora, a tym samym utrudniać nam pracę. Producent lamp dysponuje tak szeroką ofertą różnych wariantów oświetlenia, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Lampa od zadań specjalnych

Po całym dniu pracy, kiedy nasze oczy są już zmęczone, warto mieć na biurku lampę, której wysokość i kąty padania światła przystosujemy do naszych aktualnych potrzeb jednym ruchem. Dlatego rozważając, które oświetlenie biurowe najlepiej sprawdzi się jako źródło światła zadaniowego, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę proste lampy funkcjonalne z klasycznymi, ponadczasowymi abażurami. Dodatkowo chcąc ustawić lampę blisko nas, warto rozważyć zakup diod LED zamiast klasycznych żarówek, ponieważ nie generują one tyle ciepła.

Oświetlenie dopasowane do Twoich potrzeb

Jakie oświetlenie biura wybrać, aby z jednej strony spełniało swoje podstawowe zadania, nie wpływało negatywnie na naszą pracę i równocześnie podkreślało poszczególne elementy wystroju wnętrza? W tej sytuacji na ratunek przychodzą różnego rodzaju abażury. Szeroki wybór, który zaoferować nam może producent abażurów, daje możliwość doskonałego dopasowania źródła światła do wystroju wnętrza. W nowoczesnych aranżacjach wykorzystywane są świecące donice na rośliny, oświetlenie podłogowe czy podświetlane półki na książki – jednak nic nie zastąpi solidnej lampy z abażurem.

Ciekawym rozwiązaniem jest także zakup abażuru z nadrukiem. Sprawdzi się to doskonale na przykład w gabinetach dentystycznych, gdzie wystarczy umieścić w poczekalni przyciągającą wzrok lampę z motywem pasty i szczoteczki, a stres u najmłodszych pacjentów odejdzie w zapomnienie. Na tej samej zasadzie warto wybierać oświetlenie do innych branż – w końcu spójny wizerunek jest niezwykle ważny.

Kiedy najlepiej wybierać oświetlenie

Wiosna i lato w Polsce są dla nas korzystne pod kątem oświetlenia, ponieważ właśnie w tym okresie możemy korzystać przez długi czas z światła dziennego. Jednak nie oznacza to, że warto przełożyć zakup lampy na później. Warto zrobić to już teraz i zadbać o klimatyczne oświetlenie w Waszych czterech ścianach.