Okna dwuszybowe, czy trzyszybowe?

Okna i Drzwi

Zakup okien to inwestycja na wiele lat. Z tego powodu, wybór powinien być przemyślany. Większość inwestorów rozważa, czy potrzebne są okna trzyszybowe, czy wystarczające będą okna dwuszybowe. Okazuje się, że odpowiedź na takie pytanie zależy od wielu czynników. Poniżej przyjrzymy się kilku z najważniejszych aspektów doboru okien.

Współczynnik przenikania ciepła powie nam prawdę

Przeglądając okna, warto zwrócić uwagę na to, jaki mają współczynnik przenikania ciepła. Dane te znajdziemy w opisie technicznym produktu, pod symbolem Uw. Współczynnik przenikania ciepła informuje nas o tym, jaką izolację termiczną mogą zapewnić nam okna. Im niższą wartość ma ów współczynnik, tym lepszą izolacyjność osiągają okna. Warto wiedzieć, że współczynnik przenikalności ciepła dotyczy całego okna, a nie tylko samej szyby. Z tego powodu, okna trzyszybowe o słabych pakietach szybowych, niezbyt dobrej jakości ramach oraz okuciach i o niewielkiej ilości komór mogą mieć zbliżony współczynnik przenikalności ciepła do tego, jaki mają dobrej jakości okna dwuszybowe.

Współczynnik przenikania ciepła w oknach dwuszybowych

Standardowe okna dwuszybowe mają współczynnik przenikania ciepła na poziomie 1,2 do 1,4 Uw. Jeszcze dekadę temu na rynku dominowały okna o współczynniku 1,8, jednak należy skupić się na poszukiwaniu modeli zapewniających mniejszą stratę energetyczną.

Współczynnik przenikania ciepła w oknach trzyszybowych

Okna trzyszybowe osiągają natomiast współczynnik przenikalności ciepła na poziomie 1 Uw. Dodatkowo, pomiędzy szybami w oknach trzyszybowych znajduje się argon, który pozwala poprawić izolacyjność termiczną pakietu. W sklepach znajdziemy również modle, które mają przenikalność cieplną poniżej 0,6 Uw. Są to okna wyposażone w specjalne powłoki niskoemisyjne, a także w dodatkowe okucia. Tego typu stolarka okienna przeznaczona jest do zastosowania przy budowie domów pasywnych.

Liczba komór w oknach

Szukając dobrej jakości okien dwuszybowych oraz trzyszybowych należy koniecznie zwrócić uwagę na liczbę komór. Okna PCV producent powinny mieć jak najwięcej komór. Okna drewniane nie mają komór. W stolarce okiennej drewnianej najważniejszą rolę odgrywa to, jak gruba jest rama, a także w jaki sposób wpuszczane są do niej pakiety szybowe.

Okna dwu- i trzyszybowe – porównanie cen

Okna dwuszybowe są tańsze niż okna trzyszybowe. Najtańsze modele okien dwuszybowych (o standardowych rozmiarach 150 x 150 cm) znajdziemy już za 400 zł za sztukę. Analogicznie, okno trzyszybowe kosztuje standardowo ok. 1300 zł. Jeśli mówimy o oknach trzyszybowych przeznaczonych do domów pasywnych, których współczynnik przenikania ciepła jest niższy niż 0,6 Uw, musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 2 tys zł za sztukę.