Realizacja prac malarskich.

Narzędzia

Prawidłowa realizacja prac malarskich podczas remontu pomieszczeń mieszkalnych, wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Oczywiście, tego typu prace możemy jak najbardziej wykonywać samodzielnie, niemniej jednak, nie zawsze ich efekty, będą zgodne z naszymi oczekiwaniami. Wynika to przede wszystkim z braku odpowiednich umiejętności, czy też niewłaściwego doboru narzędzi. Jeśli nie posiadamy przynajmniej podstawowego doświadczenia i jakiejkolwiek wiedzy, to zdecydowanie lepiej będzie zatrudnić malarza. Jeśli jednak chcemy, aby realizacja prac malarskich była naszym dziełem, musimy trzymać się pewnych zasad.

Jak powinna wyglądać prawidłowa realizacja prac malarskich?

Aby realizacja prac malarskich przebiegała jak najbardziej prawidłowo, powinniśmy przestrzegać pewnych zasad. Są one dla większości profesjonalnych malarzy wręcz oczywiste. Jednak dla nas, jako mniej doświadczonych, początkowo mogą wydawać się trudne. Niemniej jednak, jeśli starannie będziemy realizować wszystkie czynności, krok po kroku, to z całą pewnością efekty naszej pracy będą jak najbardziej zadowalające. Z czasem zaś, przy kolejnych realizacjach, nabierzemy wprawy i zaczniemy osiągać jeszcze lepsze efekty.

Podstawowe przygotowania do malowania.

Zanim przystąpimy do właściwego malowania ścian, należy oczywiście się do wszystkie przygotować. Tutaj znajdzie się kilka punktów, których należy koniecznie przestrzegać:

  • Wynosimy z pomieszczenia wszystkie meble – te których nie da się wynieść, ustawiamy na środku pomieszczenia, aby przeszkadzały nam w jak najmniejszym zakresie.
  • Zabezpieczamy wnętrze – podłogę przykrywamy folią, tak samo jak ewentualnie pozostawione w pomieszczeniu meble. Ramy drzwi i okien oklejamy taśmą malarską.
  • Sprawdzamy ilość warstw farby – w przypadku, kiedy na ścianie jest zbyt dużo warstw starych farb (5-6) musimy je usunąć na mokro.
  • Uzupełniamy ubytki w ścianach – sprawdzamy wszystkie pęknięcia i ewentualnie je powiększamy a następnie gipsujemy. Gips po wyschnięciu szlifujemy na gładko.
  • Gruntujemy ściany – przy zastosowaniu odpowiedniego preparatu. Dzięki tej czynności wyrównamy chłonność podłoża, co będzie korzystne w późniejszym malowaniu.

Właściwa realizacja prac malarskich

Ostatecznie będziemy mogli przystąpić do realizacji prac malarskich. Będzie się to składać z kilku, stosunkowo prostych czynności.

  • Odcinamy sufit taśmą malarską – w miejscach łączenia ścian z sufitem przyklejamy taśmę malarską, aby podczas malowania sufitu, nie zamalować niepotrzebnie ścian.
  • Malujemy sufit – stosując wałek malarski oraz pędzle płaskie przy wykończeniach.
  • Odcinamy ściany od sufitu – tym razem na łączeniach ścian i sufitu naklejamy taśmę malarską, ale na suficie. Tak, aby podczas malowania ścian nie zabrudzić świeżo pomalowanego sufitu.
  • Malujemy ściany – stosując wałki malarskie oraz pędzle do prac wykończeniowych.
    Prace końcowe

Ostatecznie pozostaje nam jedynie usunąć wszystkie zabezpieczenia, zdjąć folię malarską oraz taśmę i zając pozostałymi pracami wykończeniowymi w pomieszczeniu. Generalnie rzecz biorąc, w powyższych punktach zamyka się prawidłowo przeprowadzona realizacja prac malarskich.

Podsumowanie.

Musimy także pamiętać o tym, aby prawidłowo dobrać narzędzia do przeprowadzenia poszczególnych zadań. Należy mieć na względzie fakt, iż nawet najbardziej doświadczony producent pędzli nie będzie dla nas gwarancją, iż jego narzędziami będzie nam się dobrze pracować. Warto więc narzędzia wybierać samodzielnie na podstawie własnego wyczucia, a nie na podstawie renomy poszczególnych producentów. Choć w tym przypadku trzeba przyznać, iż w wielu przypadkach, dobry i doświadczony producent pędzli, jest w stanie zagwarantować nam pędzle najwyższej jakości.