Różaneczniki i ich uprawa ogrodowa.

Ogród

Różaneczniki to stosunkowo szeroka grupa roślin ozdobnych, o niezbyt wysokich wymaganiach w zakresie uprawy. W zasadzie, to każdy z nas, bez większych trudności poradzi sobie z ich uprawą. Efekty będą zaś wyśmienite, szczególnie jeśli prawidłowo zadbamy o różnorodność nasadzenia w ogrodzie. Do naszej dyspozycji pozostaje bardzo dużo odmian o zróżnicowanej kolorystyce, które sprawdzą się w uprawie ogrodowej. Musimy jedynie wybrać te Różaneczniki, które poradzą sobie z przezimowaniem w naszej strefie klimatycznej. Potem, pozostanie nam jedynie wybrać odpowiednie stanowisko nasadzenia, jak również kupić bądź też przygotować samodzielnie mieszankę gleby do uprawy Różaneczników.

Czego wymagają od nas Różaneczniki w uprawie ogrodowej?

Przede wszystkim, najważniejszą kwestią, o której musimy tutaj pamiętać jest to, iż nie wszystkie Różaneczniki, będą nadawały się do uprawy ogrodowej. Chodzi nam głównie o to, iż niektóre z odmian, nie będą w stanie przetrwać zimy w naszej strefie klimatycznej. Musimy pamiętać, iż są to rośliny egzotyczne, nieprzyzwyczajone do tak niskich zakresów temperatur, jakie mają miejsce w naszym kraju. Niemniej jednak, dobra hurtownia z Różanecznikami posiada odpowiednio dużo odmian. A trzeba podkreślić, iż powstały także takie, dla których nawet 20-30 stopni poniżej zera nie stanowi zagrożenia.

Tak więc, przede wszystkim wybieramy te Różaneczniki, które potrafią sobie radzić w takich warunkach pogodowych.

Gleba do uprawy Różaneczników.

Musimy także przygotować odpowiednią glebę, aby stworzyć różanecznikom odpowiednie warunki, jak najbardziej zbliżone do naturalnych. Rośliny te uwielbiają gleby stosunkowo kwaśne, o odczynie pH w zakresie 5-6,5. Glebę do różaneczników oczywiście możemy kupić w każdej hurtowni ogrodniczej. Jednakże, w przypadku, kiedy będziemy sadzić więcej roślin, warto przygotować ją samodzielnie. W tym celu musimy przygotować trzy składniki:

  • Nie odkwaszony torf
  • Kompost
  • Kora sosnowa

Składniki te mieszamy w równych proporcjach i w zasadzie to powinno wystarczyć. Można oczywiście dodatkowo skontrolować poziom pH i ewentualnie skorygować go poprzez dodanie, któregokolwiek ze składników do całej mieszanki.

Stanowisko nasadzenia

Powinno być zacienione i osłonięte. W naturalnym środowisku, Różaneczniki rosną w towarzystwie wielu innych roślin, które zapewniają im odpowiednie zabezpieczenie przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych. Dlatego też, powinniśmy zadbać o to, aby w naszych ogrodach, także miały towarzystwo. Jeśli posadzimy je z dala od innych drzew, będą wyeksponowane na negatywny wpływ warunków atmosferycznych, co może doprowadzić do tego, iż nie przetrwają zimy.

Podsumowanie.

Generalnie, trzeba tutaj powiedzieć, iż Różaneczniki są roślinami stosunkowo prostymi w uprawie ogrodowej. Jeśli odpowiednio się do tego przygotujemy, to potem, nie będziemy mieć jakichkolwiek trudności. Przede wszystkim więc musimy przestrzegać przytoczonych powyżej zasad. Musimy prawidłowo dobrać odmiany, zadbać o odpowiednie stanowisko nasadzenia oraz przygotować właściwą glebę.