Ogrzewanie gazowe w domach jednorodzinnych.

Ogrzewanie

Nowe technologie grzewcze pojawiają się bardzo regularnie. Przede wszystkim, celem wdrażania tych rozwiązań jest ograniczenie emisji zanieczyszczeń do środowiska pochodzących z kotłowni węglowych. Trzeba tutaj bowiem pamiętać, iż spalanie węgla na cele grzewcze jest jedną z najważniejszych przyczyn powstawania smogu oraz efektu cieplarnianego. Dlatego też, wdrażane są różnorodne, bardziej ekologiczne rozwiązania, jak chociażby ogrzewanie gazowe w domach, które okazuje się całkiem dobrym pomysłem. Przede wszystkim ze względu na fakt, iż podczas spalania gazu emitowanych do środowiska jest o wiele mniej zanieczyszczeń niż w przypadku spalania węgla.

Czy ogrzewanie gazowe w domach może być efektywne?

Od wielu już lat w wielu polskich domach możemy spotkać się z ogrzewaniem gazowym. W wielu jednakże przypadkach, jest to zbyt kosztowne rozwiązanie, toteż od dawna przyjęło się mówić, iż ogrzewanie gazowe w domach jest dobre dla ludzi zamożnych. Okazuje się jednak, iż przyczyna jest zupełnie inna. Nasze stare domy nie są przystosowane do ogrzewania gazowego. Jeśli przeprowadzilibyśmy kompleksową termomodernizację starego, istniejącego budynku, to może się raptem okazać, iż ogrzewanie gazowe staje się przystępniejsze cenowo niż węglowe w poprzednim wydaniu. Owszem, po takiej modernizacji także i węglowe będzie o wiele tańsze, niemniej jednak znów wraca temat ograniczania zanieczyszczenia środowiska. Tak więc, w przypadku przeprowadzenia termomodernizacji i wdrożenia ogrzewania gazowego, może się okazać, iż płacić za ogrzewanie będziemy mniej niż dotychczas, a jednocześnie diametralnie przyczynimy się do poprawy kondycji naszej planety. Jest to bardzo ważne, bowiem to my teraz odpowiadamy za przyszłość naszych dzieci i wnuków. Za przyszłość następnych pokoleń zamieszkujących tę przepiękną planetę.

Wybór kotła gazowego

Aby jednak ogrzewanie gazowe w domach mogło być skuteczne i przystępne cenowo, trzeba w pierwszej kolejności dokonać umiejętnego doboru kotła gazowego. Obecnie znajdziemy na rynku zróżnicowane kotły gazowe w Żywcu. Najczęściej słyszeliśmy pewnie o jedno i dwufunkcyjnych. W tym przypadku chodzi po prostu o to, czy jest to kocioł gazowy służący tylko na cele grzewcze (jednofunkcyjny), czy też na cele grzewcze oraz na podgrzewanie c.w.u. (kocioł dwufunkcyjny). Ostatnio jednakże technologia poszła znacznie do przodu, toteż ogrzewanie gazowe w domach może być realizowane kotła impulsowymi oraz kilkoma innymi. Założeniem głównych tych technologii jest podniesienie poziomu komfortu obsługi oraz ograniczenie spalania i zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery.

W każdym jednakże razie, ogrzewanie gazowe w domach jednorodzinnych jest jak najbardziej możliwe, a co najważniejsze, może być opłacalne i ekologiczne. Dlatego też, mając takie możliwości techniczne, warto przemyśleć tego typu inwestycję. Przyszłe pokolenia z całą pewnością nam podziękują za tak przemyślane działanie i próby naprawienia setek lat zaniedbań w tej kwestii.