Brykiet z trocin drzewnych.

Ogrzewanie

Produkcja brykietu drzewnego w ostatnich latach staje się coraz bardziej istotną gałęzią naszej gospodarki, co też wynika przede wszystkim ze wzrostu zapotrzebowania na tego typu ekologiczne materiały opałowe. Okazuje się też, iż w dalszym ciągu mamy do czynienia z pewnym deficytem brykietów na rynku, gdyż systematycznie, rok w rok, przybywa klientów, którzy zmodernizowali swoje przydomowe kotłownie, odchodząc od nieefektywnych i nie ekologicznych metod ogrzewania domów, a przeszli na wysoko wydajne kotły na Pellet czy też ogrzewanie kominkowe, gdzie podstawowym opałem jest właśnie brykiet drzewny. W tym właśnie sektorze bardzo dobrze mogą się sprawdzać się wszelkiego rodzaju tartaki, które pod dostatkiem będą mieć materiału do wytwarzaniu brykietów drzewnych.

Wykorzystanie odpadów tartacznych.

W procesie przygotowywania desek, balek, kątówek, czy też kompletnej więźby dachowej, zawsze powstaje mnóstwo odpadu, którego dotychczas nie było za bardzo jak zagospodarować. Jednakże wzmożone zapotrzebowanie na brykiet z trocin, sprawia, iż wystarczy zainwestować w dodatkową linię do produkcji brykietów drzewnych i można w pełni przetwarzać drewno w tartaku nie powodując żadnych odpadów. Wyprodukowany brykiet drzewny, można z powodzeniem sprzedać na rynku, bądź też, w przypadku jego mniejszej ilości, wykorzystać chociażby do własnych celów grzewczych. Z cała pewnością zyska na tym nie tylko sam przedsiębiorca, ale także środowisko, które na co dzień i tak wystarczająco już jest katowane przez działalność człowieka. Warto więc przemyśleć kwestię tego typu, i zastanowić się nad wdrożeniem w swoich tartakach możliwości przetwarzania odpadów wiórowych, czy też trocin na brykiet z trocin, który jest coraz bardziej popularnym materiałem opałowej o wysokiej wartości opałowej i niskim poziomie zanieczyszczenia środowiska. Co więcej, tak samo jak w przypadku pelletu drzewnego, popiół, które jest niewiele, może być wykorzystany jako naturalny i bardzo dobry nawóz do ogródka.

Przygotowanie do produkcji brykietu z trocin.

Przede wszystkim, przed przystąpieniem do produkcji brykietu drzewnego, trzeba będzie koniecznie przygotować odpowiednie pomieszczenia do magazynowania trocin i odpadu drzewnego, oraz pomieszczenia do magazynowania gotowych brykietów. Chodzi tutaj głównie o utrzymanie odpowiednio niskiego poziomu wilgotności, która jest w tym przypadku naszym największym wrogiem. Poziom wilgotności gotowego brykietu z trocin nie powinien przekraczać poziomu 8-9%, aby zapewnić maksymalnie wysoki poziom wartości energetycznej, i nie zagrażać kotłowniom poprzez wydzielanie pary wodnej w procesie spalania, która będzie przyczyniać się do korodowania kotłów. Ostatecznie trzeba będzie także zakupić i zainstalować odpowiednią linię produkcyjną do brykietu, aczkolwiek tym przypadku, sprawa rozbija się już tylko i wyłącznie o pieniądze.