grzejniki

Ekologiczne rozwiązania w różnych typach grzejników

Ogrzewanie

W ostatnich latach szczególnie wzrosło znaczenie oszczędzania energii i wody. Ma to związek zarówno z ochroną zasobów surowców naturalnych, jak też ze względu na coraz szybciej rosnące ceny produkcji i dostaw energii cieplnej. Dlatego w każdym gospodarstwie domowym powinny być wykorzystywane grzejniki wydajne, a zarazem energooszczędne. Są to urządzenia wytwarzane według najbardziej nowoczesnych technologii.

Oszczędzanie zużycia wody

Pojemność instalacji służącej do ocieplania wnętrz w dużym stopniu zależy od średnicy rur doprowadzających wodę do grzejników. Rury o niewielkim przekroju pozwalają na zgromadzenie małej ilości płynu. Mała ilość wody w grzejnikach nie ma wpływu na wydajność, a pozwala oszczędzać cenne zasoby pozyskiwane z przyrody. Daje też możliwość bezproblemowej regulacji całego systemu grzewczego. Takimi cechami charakteryzują się grzejniki najnowszej generacji.

Najbardziej popularne są grzejniki płytowe wykonane ze stalowej blachy, która dobrze utrzymuje ciepło. Wnętrza łazienek, czy kuchni warto ogrzewać grzejnikami rurowymi. Nie zabierają one zbyt dużo miejsca w pomieszczeniu. Umieszczone poziomo dodatkowo służą do podsuszania ręczników albo ściereczek. Mogą być w rozmaitych kształtach i kolorach, dzięki temu pełnią również funkcję ozdobną. Bywają też grzejniki rurowe — typowo dekoracyjne, do instalowania w pokojach. Pionowe rury są uzupełnione ozdobnymi głowicami i chromowanymi zaworami. To połączenie roli użytkowej i wielu możliwości aranżacyjnych.

Podmuchy ciepła

Na innej zasadzie działają grzejniki konwektorowe o budowie kompaktowej. Składają się z obudowy zewnętrznej oraz ukrytych w niej miedzianych rur i aluminiowej blachy. Różnica temperatur wywołuje grawitacyjne ruchy powietrza. Taka cyrkulacja dostarcza ciepły powiew wydobywający się z grzejników. Dużym plusem tych urządzeń jest możliwość przemieszczania ich w dowolne partie mieszkania. Mogą zatem być wykorzystywane jako samodzielne źródła ciepła albo w celu dodatkowego dogrzania, na przykład w czasie kąpieli małego dziecka. Dobrze się też sprawdzają w sytuacjach awarii sieci ciepłowniczej.

Niskim poborem energii elektrycznej charakteryzują się grzejniki kanałowe. Ciepło przekazywane jest poprzez konwekcję naturalną lub przy wspomaganiu wentylatorem. Umieszczenie grzejników kanałowych w podłodze jest rozwiązaniem bardzo funkcjonalnym ze względu na nieograniczanie powierzchni użytkowej. Wentylatory pracują cicho, a przy odpowiedniej regulacji całe urządzenie może służyć także do chłodzenia w upalne dni.