Nowoczesne grzejniki kanałowe i korzyści płynące z ich zastosowania.

Ogrzewanie

Obecnie w kwestii ogrzewania naszych domów oraz mieszkań, kwestia zdecydowanie najważniejszą jest efektywne wykorzystanie wytwarzanej energii cieplnej. Nie da się ukryć, iż zastosowana technologia dystrybucji ciepła w domach, będzie przekładać się na koszty ogrzewania. Tak samo jak sprawność kotła. Dlatego też, optymalny dobór systemu grzejnego będzie bardzo ważny. Na chwilę obecną w przypadku wszelkiego rodzaju kotłów centralnego ogrzewania, rozwiązaniem najczęściej stosowanym są grzejniki ścienne. Okazuje się jednak, iż bardzo dobrze w takich przypadkach sprawdzać się będzie także ogrzewanie kanałowe. Warto więc poświęcić tej technologii grzewczej kilka chwil, aby poszerzyć nasza wiedzę na temat działania ogrzewania kanałowego, oraz sprawdzić z jakimi korzyściami wiąże się ich zastosowanie.

Korzyści płynące z zastosowania ogrzewania kanałowego.

Przede wszystkim trzeba tutaj od razu powiedzieć, iż grzejniki kanałowe charakteryzują się nieco większą efektywnością grzewczą niż standardowo stosowane grzejniki ścienne. Z reguły okazuje się, iż przy zastosowaniu ogrzewania kanałowego, w domach gdzie dotychczas wykorzystywane były grzejniki ścienne, oszczędności z tego tylko tytułu sięgają granicy 7-15%. Oczywiście dużo będzie tutaj uzależnione od lokalnej specyfiki, czy też charakterystyki energetycznej budynku, niemniej jednak w większości przypadków będziemy mogli bezproblemowo liczyć na korzyści w postaci oszczędności. Do pozostałych zalet stosowania ogrzewania kanałowego należy tutaj zaliczyć:

  • Brak zabrudzeń na ścianach w wyniku braku dużych ilości spalonego w przestrzeni grzejnika kurzu, podnoszenia pionowo wzdłuż ściany.
  • Wyższy poziom efektywności grzewczej w pomieszczeniach – z racji zastosowania wymuszonego obiegu powietrza, mamy do czynieni z szybszym rozprowadzaniem ciepła w całym pomieszczeniu.
  • Łatwość przerabiania instalacji – w zasadzie przejście z grzejników ściennych na kanałowe, nie stanowi większego problemu.

Są to konkretne zalety, a jak zapewnia każdy producent ogrzewania kanałowego, po krótkim okresie eksploatacji, każdy z nas, z całą pewnością sam znajdzie pewne zalety, które dla innych są mniej ważne. Warto więc przemyśleć tego typu inwestycję, tym bardziej, iż faktycznie jest tak, iż przejście z ogrzewania ściennego na kanałowe nie stanowi większych trudności.

Wdrożenie ogrzewania kanałowego.

Przejście w domu jednorodzinnym z ogrzewania ściennego na kanałowe nie jest wcale takim kłopotliwe. Aczkolwiek trzeba tutaj z góry zdać sobie sprawę z tego, iż nie w każdym domu będzie to możliwe. Trzeba pamiętać, iż grzejniki kanałowe montowane są w podłodze, toteż powinna być ona na tyle gruba aby zmieścił się grzejnik i nie wystawał ponad jej płaszczyznę. Tak więc najpierw trzeba będzie sprawdzić kompletne wymiary grzejników, jakie w dokumentacji podaje każdy producent ogrzewania kanałowego. Potem będzie zaś można zastanowić się nad wdrożeniem tego typu rozwiązania w swoim domu. Jeśli oczywiście będziemy mieć takie możliwości techniczne. Generalnie najbardziej kłopotliwe będzie tutaj wycięcie kanałów w podłodze, oraz doprowadzenie instalacji zasilania oraz powrotu czynnika grzewczego do nowych grzejników kanałowych. Jednakże jest to niezbyt wymagające. W zasadzie przeróbki instalacje będą niewielkie, bowiem nowe grzejniki raczej także trafiać będą w pobliże ściany z oknem. Nie będą jedynie tak blisko samego okna, a w pewnym od niego oddaleniu.