Grzejniki kanałowe to jedno z bardziej nowoczesnych rozwiązań w zakresie ogrzewania naszych domów jednorodzinnych oraz mieszkań. Trzeba tutaj jednakże podkreślić, iż wdrożenie takiego rozwiązania wymaga sporych nakładów pracy, jak również spełnienia pewnych wymagań technicznych. Niestety nie wszędzie będzie możliwe wdrożenie ogrzewania kanałowego, choć nawet przy pewnych ograniczeniach będzie to możliwe. Trzeba jednakże liczyć się z pewnymi trudnościami, komplikacjami i może nawet nieco wyższymi kosztami. Warto więc przyjrzeć się tej kwestii nieco bliżej, aby umieć stwierdzić, czy w przypadku naszego domu czy też mieszkania, takie rozwiązanie będzie w ogóle możliwe.
Zalety stosowania grzejników kanałowych.
Warto tutaj jednakże zacząć od tego, iż wdrożenie ogrzewania kanałowego w naszych domach, będzie nieść za sobą pewne korzyści o których warto pamiętać. Zdecydowanie najistotniejszą kwestią jest tutaj to, iż według wszelkich obliczeń i prowadzonych badań, technologia ta, podnosi efektywność grzewczą naszego systemu o około 15%, co przekłada się na pewne oszczędności na ogrzewaniu. Do pozostałych zalet, koniecznie należy tutaj zaliczyć:
- Umiejscowienie grzejników w dalszej odległości od ściany, co wpływa na lepsze rozprowadzanie ciepła po pomieszczeniu.
- Instalacja w każdym grzejniku wentylatora, cichego i wydajnego, który zapewnia utrzymanie stałego poziomu rozprowadzania ciepła. Niezależnie od temperatury czynnika grzewczego, co w przypadku grzejników ściennych jest niemożliwe do osiągnięcia.
- Zwiększenie przestrzeni pomieszczenia poprzez brak grzejników na ścianach
- Wyższa czystość, gdyż w grzejnikach kanałowych nie dochodzi do spalania kurzu, jak w grzejnikach ściennych, który następnie osiada na ścianach pomieszczenia.
Są to bardzo wyraźne zalety, na które koniecznie należy zwrócić uwagę. To właśnie z ich względu praktycznie każdy producent ogrzewania kanałowego ma obecnie pełne ręce roboty.
Warunki techniczne montażu grzejników kanałowych.
Jeśli zaś chodzi o wymagania w zakresie montażu grzejników kanałowych w danym budynku, to trzeba zwrócić przede wszystkim uwagę na jedną kwestią. Jest nią grubość podłóg i stropów. Otóż, jak podaje niemal każdy producent grzejników kanałowych, najmniejsze modele będą grubość 10 cm. Musimy więc dysponować podłogami i stropami na tyle grubymi, aby możliwe było wycięcie w nich kanałów pod montaż grzejników bez uszkodzenia ich struktury nośnej. Z całą pewnością nie w każdym budynku takie możliwości będą. Oczywiście można zawsze w pewnym zakresie tego typu rozwiązania ominąć, i zamontować nawet w podłodze drewnianej grzejniki kanałowe. Trzeba jednak wykonać odpowiednie wzmocnienia stropu, aby całość konstrukcji mogła się solidnie trzymać.
Podsumowanie
Generalnie rzecz więc ujmując, możemy powiedzieć, iż grzejniki kanałowe to obecnie bardzo dobre rozwiązanie technologiczne w zakresie ogrzewania naszych domów i mieszkań. Nie zawsze jest jednak możliwe ich wdrożenie w każdym budynku, aczkolwiek w niektórych, pozornie niemożliwych przypadkach, jest to także możliwe.