Balustrady ze stali nierdzewnej – trwałość i estetyka

Wykończenia wnętrz

Stal nierdzewna zawojowała przemysł, przestrzeń publiczną i nasze domy. Jest niezastąpiona. Z nierdzewnej stali produkowane są klamki do drzwi, naczynia, pojemniki, zbiorniki przemysłowe, części silnikowe, elementy wind, garnki, patelnie a nawet biżuteria. Co stanowi o tak ogromnej popularności tego metalu?

Właściwości stali nierdzewnej

  • jak sama nazwa wskazuje – jest nierdzewna, czyli nie koroduje.
  • przedmioty lub elementy wykonane ze stali nierdzewnej nie wchodzą też w reakcje ze związkami chemicznymi środowiska,
  • są odporne na działania wysokich temperatur,
  • mają lśniący połysk.

Te wszystkie właściwości powodują, że przedmioty lub elementy wykonane ze stali nierdzewnej są bardzo trwałe, więc chętnie wykorzystuje się ją do produkcji przedmiotów często i masowo używanych lub tam, gdzie ich wymiana może być bardzo kłopotliwa.

Charakterystyczny, metalowy połysk stanowi natomiast dodatkowy walor estetyczny. Idealnie pasuje do każdej, nowoczesnej architektury.

Balustrady ze stali nierdzewnej

  • zalety

Balustrady ze stali nierdzewnej są uniwersalne. Trudno sobie wyobrazić jakąkolwiek przestrzeń, zarówno zewnętrzną jak też wewnętrzną, gdzie nie pasowałyby balustrady wykonane ze stali nierdzewnej.

Świetnie się komponują ze szkłem, drewnem, cegłą, kamieniem i innymi materiałami. Balustradom można nadać dowolny kształt i długość, idealnie je dopasowując do konkretnych wymagań architektonicznych. Używane są zarówno do poręczy przy schodach, jak też balkonowych, tarasowych i przy wszelkiego podjazdach dla wózków niemowlęcych i osób niepełnosprawnych.

Poza estetyką istotna jest możliwość łatwego dbania o czystość. Do stali nierdzewnej brud nie przywiera i łatwo ją umyć zwyczajnym detergentem.

  • wady

Trudno znaleźć jakiekolwiek wady balustrad ze stali nierdzewnej. Pewien dyskomfort estetyczny może powodować pozostawianie odcisków dłoni na balustradach. W miejscach, gdzie takie ryzyko jest zwiększone, np. w przestrzeni miejskiej, marketach, centrach handlowych, na przystankach warto zastosować stal nierdzewną o matowym wykończeniu. Wszelkie ślady pozostaną wówczas mniej widoczne.

Trudno znaleźć lepszą alternatywę dla balustrad niż użycie do ich wykonania stali nierdzewnej.

Artykuł powstał przy współpracy producenta balustrad ze stali nierdzewnej helta.pl