Jakie projekty domów nowoczesnych są teraz popularne?

Informacje budowlane

Współczesne budownictwo ma do zaoferowania bardzo wiele potencjalnym inwestorom, zarówno pod kątem funkcjonalności, jak i wzornictwa. Pojęcie “nowoczesnego” domu jest bardzo pojemne i obejmuje szeroką gamę modeli. Poniżej sprawdzamy, jakie są największe zalety takiego rozwiązania.

Nowoczesne domy – co oferują?

Nowoczesne domy znajdują wielu zwolenników ze względu na wygląd, funkcjonalność i ekologiczne rozwiązania zaimplementowane w konstrukcji. Design jest tym, co większość z nas kojarzy się z modernistycznym budownictwem. Możemy tę kwestię rozpatrywać dwutorowo – z jednej strony będą to niesamowicie finezyjne elewacje, dopracowane kształty bryły budynku czy niezwykły sposób wykończenia. Z drugiej, niekonwencjonalne rozplanowanie wnętrz, zapewniające niespotykaną funkcjonalność. Owa funkcjonalność to druga z zalet, z której możemy korzystać, wybierając nowoczesne domostwo. Optymalne zaplanowanie każdego metra kwadratowego, duże możliwości modyfikacji przestrzeni np. dzięki ruchomym, szklanym ścianom działowym, połączenie z ogrodem czy duże okna (często nawet panoramiczne) gwarantujące sporo światła i dające poczucie wszechstronności. Takie budynki przystosowane są również do nowoczesnych systemów typu “inteligentny dom”, co oprócz wysokiego poziomu bezpieczeństwa zapewniają możliwość zdalnej kontroli oświetlenia, temperatury, elektroniki itp.. Nowoczesny znaczy również ekologiczny. Najnowsze trendy kładą duży nacisk na oszczędność energii, którą uzyskuje dzięki specjalnym materiałom i wykorzystaniu zewnętrznych źródeł alternatywnych.

Nowoczesny, czyli jaki?

Jak wspomnieliśmy, pod pojęciem nowoczesnego domu możemy znaleźć wiele projektów. To, co je łączy, to odejście od konwencjonalnych rozwiązań, w stronę innowacyjności, jednakowo pod względem estetyki, wygody użytkowania czy kształtowania otoczenia. Przy tym warto pamiętać, że nie zawsze jest tak, że wszystkie trzy wymienione elementy idą w parze. Pod tym linkiem dowiesz się więcej https://pracownia-projekty.dom.pl/projekty_nowoczesne.html. Czasami zupełnie niestandardowy design w swym wnętrzu skrywa zupełnie standardowy rozkład pomieszczeń, a czasami prosta kostka naszpikowana jest zupełnie nietypowymi rozwiązaniami. Natomiast wspólny jest fakt, że nowoczesne budownictwo przeznaczone jest dla inwestorów cieniących oryginalność.

Projekty domów z kosztorysem – jaka jest ich rola?

Strony oferujące gotowe projekty domów zazwyczaj posiadają na swoich stronach narzędzie, które umożliwia zamówienie kosztorysu. Niesie ono ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim pozwala zorientować się w wielkości planowanej inwestycji i w razie nieoszacowania lub przeszacowania zmodyfikować projekt w ten sposób, by budżet się spinał. Poza tym kosztorys to świetna karta przetargowa w negocjacjach z podwykonawcami. Uwzględnia on bowiem stawki rynkowe, dzięki czemu nawet mniej zorientowani w cenach inwestorzy nie naraża się na zbyt duży wydatek. Również, gdy chcemy postarać się o kredyt, wzbogacenie dokumentacji, która ma trafić do banku, o precyzyjny kosztorys z pewnością zadziała na naszą korzyść.

Projekty domów nowoczesnych – gdzie szukać?

Gdzie szukać projektów domów nowoczesnych? W pracowniach architektonicznych, na targach branżowych i w serwisach internetowych firm specjalizujących się w dystrybucji gotowych opracowań. U renomowane architekta musimy się przygotować na spory wydatek. Z drugiej strony, mamy wtedy gwarancję wyjątkowego i niepowtarzalnego projektu, będącego czasami perłą w portfolio specjalisty, z którym chcemy współpracować. Targi branżowe to z kolei okazja na znalezienie świeżych projektów w bardziej przystępnej cenie – w tym wypadku nie mamy jednak pewności co do strony technicznej oraz czy dany projekt nie wejdzie do masowej sprzedaży (np. deweloper nie postanowi wybudować nowoczesnego osiedla takich domów). Trzecie rozwiązanie jest bezkonkurencyjne pod kątem współczynnika cena/jakość. Znajdziesz je chociażby tutaj https://pracownia-projekty.dom.pl/tag-projekty_domow_jednorodzinnych_z_kosztorysem.html. Serwisy internetowe posiadają w swojej ofercie setki gotowych projektów, a olbrzymia różnorodność to niewyczerpane źródło inspiracji. Przy tym mamy pewność, że całość jest praktycznie od ręki gotowa, by po otrzymaniu stosownych pozwoleń, rozpocząć budowę.