Jak skutecznie wykonać ocieplenie dachu? Porównanie materiałów.

Izolacje i docieplenia

Nieizolowany lub źle izolowany dach może spowodować do 10-15% strat ciepła. Dlatego jest to kluczowy element dla właściwej izolacji cieplnej domu. Rodzaj izolacji zależy od konstrukcji dachu. Izolacja dachu płaskiego różni się od izolacji dachu dwuspadowego. 

Włókno szklane

Włókno szklane to najczęściej stosowana izolacja w czasach współczesnych. Ze względu na sposób wykonania, dzięki efektywnemu tkaniu cienkich pasm szkła w materiale izolacyjnym, włókno szklane jest w stanie zminimalizować przenoszenie ciepła. Głównym minusem włókna szklanego jest niebezpieczeństwo obchodzenia się z nim. Ponieważ włókno szklane jest wykonane z drobno tkanego krzemu, powstaje proszek szklany i drobne odłamki szkła. Może to spowodować uszkodzenie oczu, płuc, a nawet skóry, jeśli odpowiedni sprzęt bezpieczeństwa nie jest zużyty. Niemniej jednak, gdy stosowany jest odpowiedni sprzęt bezpieczeństwa, instalacja z włókna szklanego może być przeprowadzona bez incydentów.

Włókno szklane jest doskonałym niepalnym materiałem izolacyjnym o wartościach R w zakresie od R-2,9 do R-3,8 na cal. Jeśli poszukujesz taniej izolacji, jest to zdecydowanie droga, choć jej instalacja wymaga środków ostrożności. Podczas pracy z tym produktem należy używać środków ochrony oczu, masek i rękawic.

Wełna mineralna

Wełna mineralna w rzeczywistości odnosi się do kilku różnych rodzajów izolacji. Po pierwsze, może odnosić się do wełny szklanej, która jest włóknem szklanym wytwarzanym ze szkła z recyklingu. Po drugie, może odnosić się do wełny mineralnej, która jest rodzajem izolacji wykonanej z bazaltu. Wreszcie, może odnosić się do wełny żużlowej, która jest wytwarzana z żużla z hut stali. Większość wełny mineralnej w Polsce to w rzeczywistości wełna żużlowa.

Wełnę mineralną można kupić jako materiał sypki. Większość wełny mineralnej nie ma dodatków, które czynią ją odporną na ogień, co sprawia, że ​​jest ona słaba do stosowania w sytuacjach, w których występuje ekstremalne ciepło. W połączeniu z innymi, bardziej ognioodpornymi formami izolacji, wełna mineralna z pewnością może być skutecznym sposobem izolowania dużych powierzchni. Wełna mineralna ma wartość R w zakresie od R-2,8 do R-3,5.

Kilka informacji o tym, jak skutecznie wykonać ocieplanie dachu

Kluczowe czynniki izolacji dachów spadzistych to:

  • wysoka izolacja termiczna, zależna od grubości warstwy i przewodności cieplnej,
  • wysoka izolacja termiczna, zależna od grubości warstwy i przewodności cieplnej, szczelnie zamknięta bez mostków termicznych,
  • materiał izolacyjny powinien szczelnie wypełniać izolowaną powierzchnię,
  • skuteczna ochrona przed wilgocią,
  • odporność na wiatr, aby zapobiec przenikaniu powietrza zewnętrznego i ucieczce ciepłego powietrza, jednocześnie umożliwiając przepływ wilgoci,
  • ognioodporne, aby stworzyć barierę przed rozprzestrzeniającymi się płomieniami,
  • dobre właściwości akustyczne,
  • łatwe do zainstalowania.

Ważne jest, aby pamiętać, że izolacja wywiera dodatkowy nacisk na konstrukcję dachu. Dlatego materiał izolacyjny musi być wystarczająco lekki, aby nie obciążyć istniejącej konstrukcji i uniknąć konieczności budowy kosztownej, ciężkiej konstrukcji.

Ze względu na te wymagania najlepszym rozwiązaniem jest wełna szklana. Jest nie tylko ciepła, ale także bardzo elastyczna, co bardzo szczelnie zamyka powierzchnię. Wełna szklana jest bardzo lekka, więc nie obciąża konstrukcji dachu. Warto podkreślić, że w celu ocieplenia przeciętnego dachu dwuspadowego o powierzchni 150 m2 wełną szklaną potrzebne jest 450 kg materiału. Izolacja tego samego dachu najlżejszą dostępną wełną mineralną wymagałaby 900 kg materiału.

Twarde płyty z wełny mineralnej służą do izolacji płaskich dachów. Do izolacji dachów wentylowanych najczęściej stosowanymi materiałami są maty i granulaty wełny mineralnej, a czasem deski.

Materiał opracowany przez specjalistę w odcieplaniu budynków – Termkon Konin.