Jak i gdzie rozstawić basen stelażowy?

Wyposażenie ogrodowe

Chcesz zapewnić latem świetną zabawę sobie i swoim dzieciom lub oczarować znajomych podczas przyjęcia w ogrodzie? Idealnym rozwiązaniem, niewymagającym dużych nakładów finansowych, jest basen stelażowy. Prosta w montażu prostokątna lub okrągła konstrukcja i łatwość utrzymania w czystości sprawiają, że jest to doskonały sposób na letnią zabawę w wodzie i odpoczynek z dala od zatłoczonych plaż lub basenów w mieście. Oprócz domu masz też działkę rekreacyjną? Nie musisz kupować na nią drugiego basenu, gdyż basen stelażowy bez problemu zabierzesz ze sobą na weekend!

Twarde i równie podłoże

Basen stelażowy, którego najnowsze modele znajdują się w ofercie sklepu basenyogrodowe.pl, dzięki specjalnej stalowej ramie ma mocną i zapewniającą bezpieczeństwo konstrukcję. Wymaga jednak ustawienia na równym podłożu pozbawionym pagórków oraz nierówności. Ze względu na ciężar wody w napełnionym basenie musi być ono także oczyszczone z kamieni czy gałęzi. Z tego powodu zaleca się ustawianie basenów na trawie, kostce brukowej lub drobnym piasku. Niekorzystnie na kondycję basenu wpływa natomiast umieszczenie go na ziemi gliniastej, asfalcie czy kamieniach. Glina jest za miękka i nie wchłania wody podczas deszczów, asfalt natomiast w przypadku zbytniego nasłonecznienia może się topić i przykleić do dna basenu.

Zabezpieczenie dna basenu przed uszkodzeniami, takimi jak przetarcie, zwiększy rozłożenie pod nim specjalnej maty ochronnej. Zagwarantuje ona również niewychładzanie się wody w nocy.

Element architektury ogrodowej

Basen stelażowy można postawić w każdym miejscu ogrodu czy działki. Powinien jednak znajdować się w zasięgu węża ogrodowego, co znacznie ułatwia i przyspiesza uzupełnienie lub wymianę znajdującej się w nim wody.

Atutem basenu stelażowego jest również to, że może stanowić efektowny i funkcjonalny element architektury ogrodowej. Postawienie wokół niego donic z kwiatami, dobudowanie częściowego zadaszenia czy drewnianego eleganckiego podestu zwiększy atrakcyjność basenu jako miejsca do zabawy i relaksu na świeżym powietrzu nie tylko podczas dnia, ale także w czasie wieczornego letniego ogrodowego grilla dla rodziny czy znajomych.

Dużo słońca, mało drzew

Miejsce przeznaczone na postawienie basenu stelażowego powinno być zaciszne, a ponadto odpowiednio nasłonecznione, gdyż wtedy woda szybciej się nagrzeje. Relaks w wodzie dzięki temu będzie też można połączyć z opalaniem.

Niezbyt dobrym pomysłem będzie umieszczenie basenu stelażowego pod drzewami lub w ich pobliżu. Spadające liście, kawałki suchych gałęzi czy owoce oznaczają częstsze czyszczenie basenu i wymienianie wody.

Ponadto ze względów bezpieczeństwa powinno się unikać rozstawiania basenów stelażowych pod słupami i przewodami elektrycznymi oraz w pobliżu urządzeń tego typu.