Meble dla dziecka i nastolatka – jak dobrze wybrać i czym się kierować przy zakupie?

meble

Wybór mebli do pokoju dziecka to spore wyzwanie, niezależnie od tego, czy nasze dziecko ma kilka, czy kilkanaście lat. Czym innym będziemy się kierować, urządzając pokój dziecka w wieku szkolnym, inne potrzeby i gusta mają nastolatki. Jednak bez wątpienia jedna i druga grupa wiekowa potrzebuje mebli funkcjonalnych, solidnych i wyróżniających się ciekawym designem.

Meble dla dzieci

Kupując meble do pokoju kilkulatka, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Jedna z nich to wielofunkcyjność. W wieku wczesnoszkolnym zabawa przenika się z pierwszymi obowiązkami – chociażby z odrabianiem lekcji. Dlatego ważne, aby meble nadawały się do wszystkiego – od kreatywnych zabaw z użyciem przyborów plastycznych, do wygodnego siedzenia przy zeszytach. Możemy spotkać meble w rozmaitych kształtach, posiadające wbudowane tablice do pisania, schowki, czy plansze do gier. Również meble składane to praktyczne rozwiązanie – docenimy je szczególnie wtedy, kiedy mamy do dyspozycji niewielki metraż mieszkania.

Meble dziecięce powinny być wykonane z materiałów wysokiej jakości, zapewniających trwałość, odporność na uszkodzenia i bezpieczeństwo użytkowania. Dobrze, jeżeli ich powierzchnia nadaje się do czyszczenia. Ponieważ dzieci rosną szybko, dobrze jest rozważyć wybór mebli, które „rosną” razem z nimi – mają regulowane blaty, oparcia i siedzenia. Pozwoli nam to uniknąć częstej wymiany wyposażenia i zaoszczędzić pieniądze.

Oczywiście nie możemy zapomnieć o najważniejszym, czyli o tym żeby meble podobały się naszemu dziecku. Na rynku znajdziemy meble z motywami baśniowymi, sportowymi, czy ze zwierzętami. Możemy dopasować pomieszczenie do zainteresowań dziecka, tworząc przyjazną przestrzeń, w której dziecko dobrze się poczuje i będzie chciało spędzać czas. Bajkowe łóżka dziecięce zachęcą każde dziecko do kładzenia się spać – kto by nie chciał spędzić nocy jako księżniczka w pięknej karocy, kierowca wyścigowy, czy kapitan pirackiego statku? Jeżeli dziecko nie ma sprecyzowanych zainteresowań albo wręcz przeciwnie – zmieniają się co chwilę, dobrze jest postawić na meble o uniwersalnym charakterze, na przykład w jego ulubionych kolorach.

Meble młodzieżowe

Meble dla nastolatka to niełatwa sprawa. Często dla ich użytkowników wygląd pokoju jest ważniejszy niż wygoda, czy funkcjonalność. Dlatego trzeba spróbować pogodzić potrzeby i oczekiwania dziecka z praktycznym aspektem umeblowania.

Częstym problemem w pokojach dorastających dzieci jest bałagan – często związany na przykład z hobby, takim jak gra na instrumencie, czy sport. Dobrym pomysłem jest wybór mebli z biurkiem w formie meblościanki – są one praktyczne, pozwalają oszczędzić miejsce, ułatwiają utrzymanie porządku i posiadają dużą ilość schowków.

Istotną kwestią jest zapewnienie rosnącym dzieciom komfortowego miejsca pracy i wypoczynku – aby uniknąć wad postawy, powinniśmy postawić na wygodny fotel obrotowy, dopasowany do wzrostu i pomagający utrzymać prawidłową pozycję przy biurku.

Nastolatki często mają swoje pasje – z łatwością dostaniemy meble nawiązujące do nich. Muzyka, motoryzacja, czy graffiti – elementy wyposażenia z takimi motywami bez wątpienia pomogą wyrazić charakter użytkownika i zaimponować rówieśnikom.

Wybierając meble dla dziecka lub nastolatka, musimy zwrócić uwagę na wiele spraw, takich jak jakość, komfort, czy praktyczny charakter. Ale jednocześnie możemy dać upust wyobraźni i urządzić naszemu dziecku taki pokój, jaki sobie wymarzyło. Dzięki temu codzienna zabawa będzie wspaniałą przygodą, a wyzwania związane z dorastaniem nie będą mu straszne.