geowłóknina

Geowłóknina oraz jej zastosowanie.

Geosyntetyki

Geowłóknina to jeden z bardziej popularnych materiałów geosyntetycznych. Charakteryzuje się dobrymi parametrami technicznymi. Jest wytwarzana w wielu różnych odmianach, dzięki czemu, mamy możliwość dopasowania odpowiedniej geowłókniny do konkretnego zastosowania. Obecnie, jest to jeden ze zdecydowanie najbardziej popularnych materiałów geosyntetycznych, stosowanych dość powszechnie w budownictwie.

Czym jest geowłóknina?

Jest to rodzaj płaskiego geosyntetyku, wykorzystywanego bardzo powszechnie w branży budownictwa inżynieryjnego. Obecnie, na rynku dostępnych jest stosunkowo sporo typów i rodzajów geowłókniny, wykonywanych z różnych materiałów, w różnych technologiach. Dzięki temu, możliwe jest osiągnięcie zróżnicowanych parametrów technicznych poszczególnych geowłókniny. To wszystko sprawia, iż na chwilę obecną geowłóknina to materiał, charakteryzujący się wysokim poziomem popularności w budownictwie inżynieryjnym.

Rodzaje geowłókniny stosowanej w budownictwie.

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, geowłóknina jest dostępna w wielu, zróżnicowanych wariantach wykonania. Obecnie, na naszym rynku, największą popularnością cieszą następujące jej rodzaje:

  • Geowłóknina typu TS – bardzo powszechnie wykorzystywana w budownictwie jednorodzinnym w zakresie napraw, wykańczania oraz unowocześniania obejścia domu i ogrodu.
  • Geowłóknina typu P – wykorzystywana przede wszystkim, jako dodatkowo ochrona geomembran
  • Geowłóknina typu PES – j.w
  • Geowłóknina typu F – stosowana w zakresie osiągnięcia dobrych możliwości filtracyjnych na przykład w systemach drenażowych.
  • Geowłóknina typu DREFON ST – wytwarzana z ciętych włókien polipropylenowych oraz poliestrowych. Włókna te, są dodatkowo stabilizowane przeciw działaniu promieniowania UV. Stosowana przede wszystkim w zakresie wzmocnienia słabego podłoża w budownictwie drogowym oraz kolejowym.
  • Geowłóknina typu PGM14 – wykorzystywana przede wszystkim w zakresie napraw nawierzchni drogowych. Stanowi bardzo dobrą barierę dla przenikania wody, jak również wpływa na wydłużenie czasu eksploatacji naprawionych nawierzchni drogowych.

Mamy więc do dyspozycji bardzo szeroką ofertę poszczególnych rodzajów geowłókniny, które mogą być z powodzeniem stosowane w bardzo różnych przypadkach. W każdym jednak przynosi ona konkretne korzyści dla których warto ją wykorzystać.

Podsumowanie.

Oczywiście, z punktu widzenia przedsiębiorstwa, kluczowa będzie odpowiednia, korzystana oferta dostaw geowłóknin, która zagwarantuje możliwość pozyskiwania każdego z jej rodzajów. Dobry dostawca geowłókniny, będzie w stanie zagwarantować możliwie jak najszerszą ofertę, aby realnym było realizowanie zróżnicowanych inwestycji z jej wykorzystaniem. Dzięki temu też, geowłóknina staje się obecnie jednym z najpowszechniej wykorzystywanych materiałów geosyntetycznych we współczesnym budownictwie inżynieryjnym.