Dobór szczotki gospodarczej do konkretnego zastosowania.

Narzędzia

Mało kto wie czym są tak do końca szczotki gospodarcze, i w jakich przypadkach możemy je zastosować. Niemniej jednak, każdy z całą pewnością wie czym jest klasyczna miotła. Możemy więc uchylić rąbka tajemnicy i powiedzieć otwarcie, iż szczotki gospodarcze i klasyczne miotły domowe, to jedno i to samo. Warto jednak podkreślić, iż wszelkie różnice pomiędzy poszczególnymi miotłami, jakie możemy zakupić, nie wynikają z widzimisie producenta. Są one wynikiem różnych zastosowań poszczególnych szczotek gospodarczych. Warto o tym wiedzieć, gdyż pozwoli nam to lepiej dobierać szczotki gospodarcze do naszych prywatnych zastosowań, co przecież wcale nie jest takie proste jakby się to mogło pozornie wydawać.

Rodzaje szczotek gospodarczych dostępnych na rynku.

Z góry możemy tutaj powiedzieć, iż szczotki gospodarcze na rynku występują w stosunkowo ogromnych ilościach, co też podyktowane jest koniecznością spełniania przez nie różnych zadań. Zarówno w naszych prywatnych domach, jak i w przedsiębiorstwach. Tak więc w podstawowym podziale możemy wyróżnić następujące typu szczotek gospodarczych:

  • Szczotki twarde długie
  • Szczotki twarde krótkie
  • Szczotki półtwarde długie
  • Szczotki półtwarde średnie
  • Szczotki półtwarde krótkie
  • Szczotki miękkie średnie
  • Szczotki miękkie krótkie

Każda z nich ma swoje specyficzne zastosowanie. Można to w skrócie streścić tak, że im szczotka twardsza i krótsze włosie, tym bardziej przeznaczona jest do uprzątania większych i bardziej wagowych zanieczyszczeń. Przykładowo szczotki twarde krótkie, poradzą sobie bez problemu z zamiataniem podłóg w halach produkcyjnych, gdzie mogą leżeć różne fragmenty metalowych elementów. Tak samo sprawdzą się na budowie, gdzie często znajdziemy gwoździe, kawałki desek i inne większe gabarytowo zabrudzenia. Szczotki miękkie zaś będą z kolei sprawdzać się w przypadku zanieczyszczeń bardziej drobnicowych. Idealnie nadają się do prac związanych z utrzymaniem czystości w domach, pomieszczeniach użytkowych. Precyzyjnie zaganiają kłębki kurzu, których szczotki twarde raczej tak dobrze nie zbiorą.

Dobór odpowiedniej szczotki gospodarczej.

Przeglądając więc dostępne w danym sklepie szczotki gospodarcze w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się do jakich zastosowań będzie nam dana szczotka potrzebna. Przedsiębiorca budowlany zajmujący się brukarstwem, do zacierania piasku na kostce powinien wybrać szeroką, krótką i twardą szczotkę, aby poradziła sobie z ciężkim piaskiem. Gospodyni domowa powinna raczej sięgać po szczotki miękkie i krótkie bądź średnie, bowiem w przypadku utrzymywania czystości w naszych domach, takie będą sprawdzać się najlepiej. Jednym słowem, należy starannie dobierać szczotki do zastosowania, aby osiągnąć zamierzone efekty pracy daną szczotką. W przeciwnym razie prawie na pewno szczotka będzie przyczyniać się do frustracji użytkownika, a ponadto, zbyt szybko do jej uszkodzenia, czy też kompletnego wyeksploatowania.