Wieszaki łazienkowe – czym się kierować w wyborze

łazienka

Wieszaki łazienkowe oprócz swojej funkcji użytkowej są ważnym, choć często niedocenianym elementem wystroju łazienki.  Obecnie w sprzedaży można znaleźć najróżniejsze rodzaje wieszaków, które różnią się od siebie kształtem, materiałem wykonania, sposobem mocowania oraz przeznaczeniem. Od tego, jakie wieszaki wybierzemy, będzie zależeć nie tylko nasza wygoda, ale też estetyka całej łazienki.

Co brać pod uwagę przy wyborze wieszaków łazienkowych?

Przy zakupie drobnych elementów wyposażenia wnętrz, takich jak wieszaki łazienkowe, najczęściej kierujemy się najpierw pierwszym wrażeniem, czyli ich wizualną stroną. Dopiero później zwracamy uwagę na to, z czego jest dany wieszak wykonany i jak się go mocuje. Wszystkie te rzeczy jednak trzeba brać pod uwagę przed dokonaniem zakupu. Oto 3 najważniejsze rzeczy, które powinny decydować o naszym wyborze:

Sposób mocowania wieszaków.

Sposób mocowania czasami wymaga sporej ingerencji w ściany łazienki, co nie każdemu odpowiada. W takiej sytuacji lepiej wybierać wieszaki łazienkowe na przyssawki. W tym wypadku jednak trzeba się liczyć z tym, że taki sposób mocowania nie dorównuje trwałości wieszakom wkręcanym. Jeśli więc jesteśmy zdecydowani co do miejsca, w którym znajdzie się wieszak, lepiej zdecydować się na tę trwalszą opcję.

Materiał wykonania

Wieszaki łazienkowe wykonuje się z różnych materiałów. Obecnie często jest to stal nierdzewna lub chromowana, które należą do trwałych i odpornych na wilgoć materiałów. Spotyka się też plastikowe i drewniane wieszaki oraz wykonane z innych niestandardowych materiałów takich jak mosiądz czy żeliwo. Jeżeli łazienka urządzona jest w stylu industrialnym lub w stylu glamour to oczywiście najlepszym wyborem będą wieszaki metalowe. Plastikowe natomiast można wziąć pod uwagę, jeśli zależy nam na zawieszeniu większej ilości ręczników bez nadmiernego obciążania mocowań. Jest to możliwe, gdyż same wieszaki plastikowe są lekkie.

Kształt wieszaków

Przy wyborze określonego kształtu wieszaków najlepiej kierować konkretnymi potrzebami. Wieszaki łazienkowe z ruchomymi ramionami można wybrać w sytuacji, gdy w stałym użyciu będzie więcej ręczników. Natomiast owalny wieszak na jeden ręcznik będzie dobrym wyborem w łazience, z której korzysta jedna osoba. Można też zdecydować się na tradycyjne wieszaki, z kilkoma hakami, które będziemy mogli wykorzystać nie tylko do wieszania ręczników, ale również elementów garderoby, np. szlafroka.

Dobieranie wieszaków łazienkowych według powyższych kryteriów pomoże w urządzeniu estetycznej i funkcjonalnej łazienki, dostosowanej do indywidualnych potrzeb.