Schody marmurowe i zalety ich zastosowania.

Kamień naturalny

Jednym ze zdecydowanie najlepszych i zarazem najbardziej estetycznych pomysłów na wykonanie schodów, jest zastosowanie do ich wyrobu naturalnego marmuru. Jest to materiał o wyjątkowo wysokich walorach estetycznych, wobec czego też nasz dom zyska od razu na estetyce, a także na prestiżu, bowiem musimy tutaj pamiętać, iż marmur jest zdecydowanie jednym z najdroższych, naturalnych materiałów budowlanych. Przyjrzyjmy się w takim razie nieco bliżej kwestii wykonania schodów marmurowych w naszym domu, bowiem z całą pewnością jest to rozwiązanie, któremu warto poświęcić nieco uwagi, przez wzgląd na jego liczne zalety.

Korzystne aspekty wykorzystania marmuru, jako materiału do budowy schodów.

Trzeba tutaj przyznać, iż marmur już od czasów starożytnych, cieszył się wielkim powodzeniem w różnorodnych zastosowaniach w wykończeniu wnętrz. Był wtedy jedna materiałem o wiele bardziej ekskluzywnym, przede wszystkim przez wzgląd na kłopotliwość wydobycia i obróbki, wynikającą z braku odpowiednich technologii. Obecnie poprzez postęp technologiczny w wielu dziedzinach, wydobycie marmuru oraz jego obróbka stały się prostsze, wobec czego też, w zdecydowanej większości przypadków będzie to rozwiązaniem o wiele tańszym niż w starożytności. Do najważniejszych zalet wykonania schodów wewnętrznych z marmuru należy bez wątpienia zaliczyć kwestie takie jak:

  • Wysoki poziom estetyki gwarantujący wzrost komfortu domu i jego prestiżu w otoczeniu
  • Trwałość dzięki której schody marmurowe bez trudu przetrwają wiele pokoleń w nienaruszonym niemal stanie technicznym.
  • Odporność na uszkodzenia, dzięki której przypadkowe upuszczenie ciężkich przedmiotów czy też rozlanie wody nie stanowi dla schodów z marmuru żadnego zagrożenia
  • Łatwość do utrzymania w czystości. Wystarczą standardowe środki myjące oraz oczywiście regularne zabezpieczanie powierzchni przed osadami kamiennymi z twardej wody.

Oczywiście to tylko podstawowe i najważniejsze zalety zastosowania schodów marmurowych w swoich domach, wobec czego warto samodzielnie poszukać jeszcze innych zalet, które z całą pewnością bez trudu można będzie znaleźć.

Koszty realizacji.

Jedyną wadą jaką mogą poszczycić się nowoczesne schody w marmurze będzie oczywiście koszt ich wykonania, który z reguły będzie kilkakrotnie przewyższał inne rozwiązania w tym zakresie. Jednakże trzeba tutaj przyznać, iż wszystkie wymienione wyżej zalety, są warto dość wygórowanej ceny. Po prostu za tak duże pieniądze dostajemy schody o wysokim poziomie estetyki, trwałe, solidne i wytrzymałe. Możemy nawet potraktować to jako inwestycje na lata i przyszłe pokolenia, bowiem bez wątpienia prędzej zostaną zdemontowane ze względu na zmianę koncepcji estetycznej, niż przez wzgląd na utratę walorów estetycznych. Jednym słowem schody marmurowe to rozwiązanie warte naszej uwagi, szczególnie jeśli w trakcie budowy domu lub jego generalnego remontu dysponujemy nieco większym zapleczem finansowym.