Dobór pędzli do prac malarskich.

Narzędzia

Realizacja wszelkiego rodzaju prac malarskich w trakcie remontu domu czy też mieszkania będzie wymagać od nas pewnej wiedzy, umiejętności, i rzecz jasna niezbędnych narzędzi. Co najważniejsze, narzędzia te powinny być prawidłowo dobrane w stosunku do rodzaju stosowanych farb i podłoża ścian, aby ostatecznie, końcowy efekt mógł być nie tylko zadowalający ale wręcz powalający na kolana. W tym celu trzeba będzie skupić się głównie na tym, aby umiejętnie dobierać poszczególne narzędzia a dodatkowo zadbać o to, aby były to narzędzia z górnej półki. Musimy przecież pamiętać o tym, iż nie każdy pędzel jest taki sam i nie każdy zagwarantuje nam takie same efekty realizacji prac malarskich. Przyjrzyjmy się wobec tego nieco bliżej kwestii jakości pędzli malarskich i prawidłowego doboru poszczególnych narzędzi do realizacji prac malarskich.

Jakość szczotek i pędzli malarskich.

W pierwszej kolejności, warto sobie tutaj uświadomić, iż w przypadku wałków, szczotek i pędzli malarskich będziemy mieć do czynienia z tą samą zasadą co w przypadku wszystkich innych narzędzi. Otóż, chodzi o to, iż każdy producent będzie stosować inne nieco technologie produkcyjne, jak również korzystać będzie z innych materiałów, co też przekłada się na diametralne różnice jakościowe oraz wygodę pracy danymi narzędziami. W przypadku pędzli, różnice cenowe między tymi najlepszymi a najsłabszymi, nie są może jakieś kolosalne, toteż tym bardziej powinniśmy sięgać jednak po górną półkę, aby prace przez nas realizowane były jak najlepszej jakości. Dobry pędzel będzie charakteryzować się przede wszystkim odpowiednią twardością włosia (dobieraną w stosunku do jakości farby i podłoża), oraz zapewniać nam dobre trzymanie włosia w trzonku. Nie ma tutaj nic chyba gorszego podczas prac malarskich od ciągłego wypadania włosia, które następnie klei się do ściany i trzeba je regularnie usuwać. Wydłuża to znacznie proces malarski, a co gorsza, potrafi nawet najbardziej spokojnego malarza doprowadzić do furii. Warto tutaj więc wyłożyć większe pieniądze a mieć w zamian gwarancję wysokiego poziomu jakości realizowanych prac malarskich oraz spokoju w toku ich prowadzenia.

Dobór narzędzi w zależności od farby i podłoża.

Kluczowym dla jakości realizowanych prac malarskich elementem będzie jednak umiejętne dobieranie narzędzi w zależności od rodzaju podłoża i używanych farb. W przypadku podłoża, możemy tutaj dość prosto podzielić narzędzia na grupy:

  • Podłoże porowate, nierówne (stare tynki, nierówne ściany) – najlepiej wykorzystać szczotki i pędzle o stosunkowo długim i miękkim włosiu, które umożliwi doprowadzenie farby do każdej szczelinki i dziurki.
  • Podłoża chłonne i równe (płyty G-K, nowe tynki) – najlepszym wyjściem będzie wykorzystanie wałków malarskich, które zapewnią nam szybkie i sprawne przeprowadzenie prac malarskich.

W przypadku zaś farb, trudno będzie podać gotową receptę, szczególnie przez wzgląd na ciągle pojawiające się nowe rozwiązania w tym zakresie. Najlepszym wyjściem będzie bazowanie na własnym doświadczeniu i wygodzie pracy, bowiem tutaj dużą rolę odgrywać będą nasze umiejętności. Niektórzy będą chcieli stosować narzędzia twardsze inni zaś bardziej miękkie. Generalnie jednak trzeba przyznać, iż prawidłowy dobór narzędzi malarskich będzie kluczową kwestią, wywierającą szczególny wpływ na jakość osiąganych efektów.