wyłacznik światła

Prawidłowy projekt instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym.

Instalacje elektryczne

W każdym domu jednorodzinnym, jak również nawet w mieszkaniu, jednym z najważniejszych aspektów przesądzających o kwestii wygody i komfortu jest bez cienia wątpliwości sprawnie i rozsądnie zaprojektowana instalacja elektryczna. Chodzi tutaj głównie o to, aby każdy włącznik światła, każde gniazdko miały swoje miejsce, co będzie przekładać się na wygodna eksploatację wszystkich urządzeń elektrycznych oraz oświetlenia wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych. Sprawdźmy zatem na jakie kwestie należy w tym przypadku zwrócić szczególną uwagę, aby rzeczywiście komfort i wygoda codziennej eksploatacji urządzeń elektrycznych stały na maksymalnie wysokim poziomie.

Rozsądne rozmieszczenie gniazdek i wyłączników.

Nie da się ukryć, iż w przypadku planowania rozlokowania poszczególnych gniazdek oraz wyłączników prądu elektrycznego, należy wziąć pod uwagę kwestię funkcjonalności poszczególnych pomieszczeń. W każdym pomieszczeniu będziemy w końcu mieli zupełnie inne zapotrzebowanie na energie elektryczna, a w związku tym całą instalację wewnątrz pomieszczenia należy zupełnie inaczej zaplanować. Przykładowo w pomieszczeniu dziennym, w którym spędzamy zdecydowanie najwięcej czasu należy zadbać o to, aby wyłącznik światła był dobrze usytuowany w najbliższej okolicy wejścia, ale także i wyjścia z pomieszczenia, szczególnie w przypadku, kiedy możemy z salonu wyjść bezpośrednio na przykład na taras. Należy także pamiętać o kwestii tego, iż w zdecydowanej większości domów, pokój dzienny wyposażany jest w sprzęt audio video, wobec czego w jednym rogu pomieszczenia, przeznaczonym właśnie pod usytuowanie kącika telewizyjnego, warto zadbać o montaż listwy naściennej z gniazdkami elektrycznymi (każde ze swoim własnym włącznikiem, oraz z gniazdkami antenowymi, żeby niepotrzebnie nie ciągnąć kabli antenowych po ścianach pomieszczenia.

Dobór elementów instalacji.

Oczywiście jednym z ważniejszych aspektów zarówno podczas projektowania, jak również i montażu instalacji elektrycznej, istotnym elementem będzie prawidłowy dobór materiałów instalacyjnych. Chodzi tutaj głównie o ich wysoki poziom jakości zastosowanych materiałów instalacyjnych, co będzie przekładać się zarówno na komfort i wygodę eksploatacji, ale także na bezpieczeństwa. Musimy przecież pamiętać, iż z prądem elektrycznym nie ma żartów. Tutaj trzeba w każdym przypadku starannie zabezpieczyć instalację przed ewentualnymi zwarciami i innymi zagrożeniami, które w najlepszym przypadku doprowadzą do spalenia się całego domu wraz z naszym dobytkiem. Nawet nie będziemy tutaj wspominać o tym, do czego może dojść, jeśli wtedy ktokolwiek będzie w domu. Jednym słowem trzeba zadbać o swoje bezpieczeństwo poprzez rozsądne zaplanowanie całej instalacji, oraz prawidłowy dobór poszczególnych gniazdek, wyłączników światła, przewodów i bezpieczników, aby cała instalacja była odporna na ewentualne zdarzenia losowe, które mogłyby doprowadzić do sytuacji wręcz tragicznych w swoich skutkach.