Klimatyzacja do biura – jak wybrać odpowiednią?

Nowoczesne technologie

Klimatyzacja w miejscu pracy to zdecydowanie coś na porządku dziennym w dzisiejszych czasach. Większość firm montuje klimatyzację, by zapewnić pracownikom komfortowe warunki pracy. Wpływa to także na ich zadowolenie i efektywność. Jednak, jak wybrać dobry sprzęt dla naszej firmy?

Wielkość ma znaczenie

Klimatyzatory do biur są dostępne w różnej wielkości i szerokości. Jednak nie chodzi tutaj o zasadę, co większe to lepsze. Tak, większy klimatyzator prawdopodobnie będzie miał większą moc, ale nie do końca oznacza to jego skuteczniejszość. W firmie, bowiem jest ograniczona powierzchnia, a dodatkowo zazwyczaj pracuje wiele osób – jest tłuczono i ciasno. Nie ma miejsca na zagracanie przestrzeni, nawet klimatyzatorem.

Jednostka klimatyzatora musi być, zatem odpowiednio dobrana do wielkości biura. Nie tylko ze względu na oszczędność miejsca i nieutrudnianie zadań pracownikom, ale przede wszystkim przez jej moc właśnie. Przyjmuje się, że na 10 metrów kwadratowych potrzeba 1 kW mocy do skutecznego działania klimatyzacji. W pomieszczeniach małych sprawdzi się dlatego niewielkie urządzenie o mocy do 3 kW.

Klimatyzator, jak kameleon

Klimatyzatory do biur powinien dobrze pasować do biura nie tylko wielkością i mocą, ale także wyglądem. Klimatyzator powinien nie przykuwać uwagi i być estetyczny, odpowiednio wkomponowany w otoczenie. Poza tym, musi pracować maksymalnie cicho. Dzięki temu, nie będzie rozpraszał pracowników. W przypadku biur małych i ciasnych lepiej sprawdzi się model podwieszany pod sufitem albo na ścianie – w ten sposób zaoszczędzimy powierzchnię na ziemi na swobodne przemieszczanie. W dodatku trudniej będzie uszkodzić urządzenie, które wisi.

Wielofunkcyjność jest w modzie

Klimatyzacja biur niesie ze sobą wiele korzyści. Nie tylko chłodzi pomieszczenie, ale także oczyszcza powietrze. Nowoczesne klimatyzatory oferują znacznie więcej możliwości. Warto zapoznać się z funkcjami sprzętu przed jego zakupem. Klimatyzatory dwufunkcyjne będą lepsze, gdyż poza opcją chłodzenia mogą także grzać – przydatne w chłodniejsze miesiące.

Wielofunkcyjny klimatyzator będzie lepszym wyborem, ponieważ zapewni większe możliwości. Dzięki ustawieniom rodzaju podmuchu i jego nasilenia będziemy mogli kontrolować łatwo kierunek przepływu powietrza. Wbudowany timer zapewni możliwość ustawienia czasu nadmuchu.

Klimatyzator w miejscu pracy to bardzo dobra inwestycja w obecnych czasach. To korzyść zarówno dla pracowników, jak i dla samego pracodawcy.